Vicdani retçi Yazıcı aday adayı oldu

Milletvekili aday adaylığı başvurusu yapan vicdani retçi Şendoğan Yazıcı, “Bir vicdani retçi olarak, karşı karşıya olduğumuz yok sayma siyasetine ve yaşadığımız zorluklara dikkat çekmek ve vicdani retçilerin haklarını savunmak için Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adayı oldum” dedi.

Grafikerlik yaparak yaşayan Yazıcı, şunları söyledi: “Ülkemizde, vicdani ret hakkı tanınmıyor ve bu durum bizlerin hayatını olumsuz etkiliyor. Devletin onlarca keyfi uygulamasına ve yaptırımlarına maruz kaldığımızı belirtmek istiyorum. Hayatımızın her alanında engellemelerle karşılaşıyoruz. Özel hayatımızın mahremiyeti kalmıyor ve sigortalı çalışamıyoruz. Patronlarımıza bile ceza veriliyor ve çalıştırmaya devam ederlerse ceza katlanıyor” dedi.

‘VİCDANİ RET HAK OLARAK TANINMALI’

Vicdani retçilerin daima idari para cezalarıyla karşı karşıya kaldıklarını ve ödeyemezlerse banka hesaplarına bloke konulduğunu belirten Yazıcı, Türkiye’de resmi olarak vicdani retçi olarak kabul edilmeyen yüz binlerce asker kaçağı olduğunu belirtti.

“Onlar da bizimle tıpkı zorlukları yaşıyorlar. Bu nedenle doğal olarak vicdani retçi kabul ediyoruz. Kimlik denetimine maruz kaldığımızda asker kaçağı olarak tutanak tutuluyor ve savcılığa kabahat duyurusunda bulunuluyor” diyen Yazıcı milletvekili adaylığı hakkında ise şöyle konuştu: “Tüm bu nedenlerle, programında vicdani ret hakkına yer veren Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adayı olarak, vicdani retçilerin daha çok görünür olmasını sağlamaya ve mecliste temsil edilmeleri için uğraş etmeye kararlıyım. Türkiye’deki vicdani retçilerin haklarının tanınması ve yaşadıkları zorlukların son bulması için elimden geleni yapacağım.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir