Uzmanlar yeni anneleri uyardı: Sosyal medya sağlığı olumsuz etkileyebilir

Çocuklarını nasıl uyutacaklarından, kullanılabilecek öksürük ilaçlarına kadar toplumsal medya ve çevrimiçi forumlar yeni annelerin çocuk bakarken en çok yararlandıkları kaynaklar. Fakat yapılan yeni bir araştırmada, uzmanlar bunun, bayanların gerilim seviyelerini artırarak faydadan çok ziyan getirebileceğini keşfetti.

California’daki Pepperdine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya nazaran, annelerin güvenebilecekleri yüz yüze bir takviye ağının çok daha yararlı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılardan Dr Lauren Amaro şunları söyledi: “Keşke daha fazla anne, ‘Bu bebek doğduğunda dayanak ağım kim olacak? Ve şayet buna sahip değilsem, onu nerede bulabilirim?’ diye sorması mümkün olsa… Yüz yüze anne kümeleri bulmanın ve bayanların soruları, telaşları, kaygıları, sevinçleri ve tüm bunlarla başvurdukları birincil yer olması çok ehemmiyeti. Çevrimiçi alan da ikincil müracaat merkezi olabilir.”

Amaro’ya meslektaşı Dr. Theresa de los Santos da katılarak toplumsal medyayı kullanan üniversite mezunu 47 bayanla röportaj yaptılar. Dört gün boyunca araştırmacılar, gerilim vakitlerinde salınan bir hormon olan kortizol seviyelerini test etmek için tükürük örnekleri topladılar.

Biological Psychology’de yayınlanan araştırmaya nazaran araştırmacılar, bayanların annelikle ilgili toplumsal medyada ne kadar çok vakit harcarlarsa kortizol düzeylerinin de o kadar yüksek olduğunu buldular.

De Los Santos ve Amaro, araştırmanın şahsî tecrübelerinden ilham aldığını belirtti. De Los Santos, çocuklarını büyütürken, daha dostça görünen yüz yüze takviye kümesiyle karşılaştırıldığında çevrimiçi forumların çok daha yıpratıcı olduğunu söylüyor.

Amaro da oğlu egzama sorunu çekerken emsal şeyler yaşadığını anlatıyor. İnternete başvurduğunu söyleyen araştırmacı; yargılayıcı ve sert tavırlarla karşılaştığını anlatıyor.

Ancak, toplumsal medyanın tehlikelerine karşın, her iki uzman da annelerin ebeveynlik tavsiyesi için internetten büsbütün uzak kalmamaları gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir