Urfa’da ev sahipleri kiracılardan destek ödemelerini istiyor

Fatma Keber

URFA – Maraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki zelzelenin akabinde konutları ziyan görenlere hane başı 10 bin lira ödemesi yapılmaya başlandı.

Ancak Urfa’da kiracıların kimileri, konut sahiplerinin arayıp parayı istediğini belirtti.

VALİ: KİMİN HESABINA YATMIŞSA PARA ONUNDUR

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayın programında hususla ilgili “Kimin hesabına yatmışsa para onundur” sözlerini kullandı.

Birecik Kaymakamı Kadir Duman, toplumsal medya hesabı üzerinden bu duruma reaksiyon gösterdi. Duman, mesken sahiplerinin kiracılara ödenen bu takviyesi talep etmelerinin kabahat teşkil ettiğini belirterek, “Uyarı! Devletimizin toplumsal devlet unsuru yeterince zelzelede konutları hasar gören vatandaşlarımıza 10.000 TL Hane Başı Dayanak ödemesi yapmaktadır. Şifahi olarak hanede oturan kiracılara ödenen takviyenin birtakım konut sahipleri tarafından talep edildiği duyumları gelmektedir. AFAD tarafından yapılan ödemeler hak sahiplerinin hesaplarına şahsen yatırılmaktadır. Bu nedenle mesken sahiplerinin kiracı vatandaşlarımıza ödenen takviyesi talep etmesi kabahat teşkil etmektedir. Bu sebeple sarsıntı nedeniyle iş bu kabahati işleyenler ve fırsatçılık yapan şahıs ve firmalar hakkında vatandaşlarımızı cürüm duyurusunda bulunmaya ve Kaymakamlığımıza bildirmeye davet ediyorum. Haklarında isimli ve her türlü idari süreç başlatılacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur” dedi.

‘EV SAHİBİ HEM PARAYI İSTEDİ HEM DE KİRAYA ARTIRIM YAPTI’

Ancak yetkililerin bu açıklamalarına karşın Urfa’da kiracılardan, dayanak ödemesinin konut sahiplerinden istendiğine dair haberler geliyor. İsmini vermek istemeyen bir kiracı, konut sahibinin arayıp, 10 bin TL’lik dayanak ödemesini kendi hesabına göndermesini istediğini anlattı. Kiracı “Böyle bir şey olur mu? Sonuçta ben konut sahibine her ay meskenini kullandığım yani bir hizmet aldığım için bir ödeme yapıyorum. Ben ne ona ne de emlakçıya bana zelzeleye güçlü olmayan bir mesken kiralıkları için bir şey dedim mi? Mağdur olan bensem, bu parayı nasıl benden ister anlamıyorum” diye konuştu.

Bir öteki kiracı da misal bir meseleyle karşılaştığını söyledi. Kiracı, hasar alan konutunun 2 bin 800 lira olan kira bedelinin mesken sahibi tarafından 5 bine çıkarıldığını söz ederek duruma reaksiyon gösterdi. “El insaf, insan bu türlü devirde iki katı kira ister mi?” diye soran kiracı, yedinci aya kadar kontratının devam ettiğini, ondan sonra ne yapacağını bilmediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir