Ulaştırma Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi için “En makul zamanda başlayacak” demekle yetindi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “Kanal İstanbul projesine ne vakit başlanacak?” sorusuna “En makul vakitte Kanal İstanbul’un ihalesinin yapılması ve imalinin başlatılması hedeflenmektedir” karşılığını verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BirGün’ün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Hayalim ve inadına yapacağız” dediği, uzmanlar ise bir etraf katliamına yol açacağını belirttiği Kanal İstanbul projesiyle ilgili sorusuna karşılık verdi.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Merkezi’ne (CİMER) sorulan “Kanal İstanbul projesine ne vakit başlanacak ve ihalesi ne vakit gerçekleştirilecek?” sorusuna bakanlık şu karşılığı verdi:

“Kanal İstanbul Projesi konusunda ilgili başka kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli çalışmalarımız devam etmektedir. Gerekli çalışmalar ile birlikte en makul vakitte Kanal İstanbul’un ihalesinin yapılması ve imalinin başlatılması hedeflenmektedir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinin maliyetine dair bir açıklama imali 15 milyar dolara mâl olacağı tabir edilen proje maliyetinin 20 milyar dolara yükseldiğini söylemişti.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu da 2019 yılında yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul’un bir cinayet projesi” olduğu vurgulayarak, Kanal İstanbul bölgesinde yalnızca 2011 ile 2019 yılları ortasında 30 milyon metrekare büyüklüğündeki arazinin el değiştirdiğini açıklamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir