Türk çimento sektörünün ihracatı yüzde 30 arttı

ÇCSİB’den yapılan açıklamaya nazaran, bölümün en büyük memleketler arası buluşmalarından olan çimento sanayisi konferansı INTERCEM başladı.

ÇCSİB iş birliğiyle 60’ın üzerinde ülkeden yaklaşık 500 kişinin iştirakiyle düzenlenen aktiflik 3 gün sürecek.

Açıklamada, aktifliğin açılışında yaptığı konuşmasına yer verilen ÇCSİB İdare Konseyi Lider Yardımcısı Abdulhamit Akçay, Türkiye’nin üretim kapasitesi, sürdürülebilir eser ve hizmet kalitesi, eser yelpazesi, lojistik altyapısı, ihracat deneyimi, insan kaynağı ve etrafa olan hassaslığıyla dalın küresel ölçekte büyümesine katkı sağladığını bildirdi.

Türk çimento bölümünün muvaffakiyetlerinin yanı sıra karşı karşıya kaldığı risklere işaret eden Akçay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün devam etmekte olan savaş ve uygulanan yaptırımlar, güç arz güvenliğini tehlikeye sokmakta ve buna bağlı olarak giderek tırmanan güç krizi çok boyutlu olarak başta Avrupa olmak üzere tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Bu durum güç ağır çimento dalındaki maliyet baskısını daha da artırıyor. Fakat Türkiye, her şeye karşın dünyanın önde gelen ve emniyetli tedarikçisi olduğu şuuruyla güçlü pandemi şartlarında dahi sağladığı istikrarlı eser arzına ve eserlerini sürdürülebilir kalite ile sunmaya kesintisiz biçimde devam etmekte kararlıdır.”

ÇİMENTO İHRACATI 8 AYDA YÜZDE 30 ARTTTI 

Abdulhamit Akçay, 56 entegre ve 21 öğütme tesisine sahip çimento bölümünün ülkenin dört bir yanında faaliyet gösterdiğini belirterek, ocak-ağustos periyodunda çimento ihracatının yıllık bazda yüzde 30 arttığını bildirdi.

“Yıl sonu çimento ihracatı maksadımız 2021’e nazaran yüzde 30 artışla 1,7 milyar dolar” tabirini kullanan Akçay, bölümün dijitalleşme ve yeşil dönüşüm alanındaki farkındalık şuurunun yüksek olduğunu vurguladı.

Akçay, başta kalite idaresi olmak üzere pek çok süreçte yapay zeka kullanılmaya başlandığını, yeşil dönüşüm alanında ise verimlilik çalışmaları ve yenilenebilir güç yatırımları yapıldığını aktardı.

– Türk çimentosu yabancı konuklara tanıtılıyor

Verilen bilgiye nazaran, ÇCSİB, çimento kesiminde yurt dışı faaliyetlerini sürdürdüğü “Turkish Cement” markasıyla INTERCEM’de yer alıyor. Birlik, konferansların yanı sıra fuaye alanında kurulan stantlarda tanıtım faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Sektör temsilcileri pazardaki gelişmeler, yeni trendler ve eserler hakkında fikir alışverişinde bulunurken, potansiyel iş birlikleri için de görüşmelerini sürdürüyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir