Trabzonspor’un yıldızına büyük övgü! ‘Kuş sütü ve üzüm kurusuyla beslesinler’

Spor Toto Üstün Lig’in 11’inci haftasında Trabzonspor, Sivasspor’u konuk etti. Şiddetli müsabaka bordo-mavililerin 1-0’lık galibiyetiyle tamamlandı. Trabzonspor’un kazandığı gecede İstek Çalımbay’ın öğrencileri daha fazla gol arayan taraf oldu. Bordo-mavililerin oyun sistemi ve Abdullah Avcı’nın tercihlerini spor müellifleri kaleme aldı.

İşte Trabzonspor – Sivasspor maçı sonrası yapılan değerlendirmeler…

KAZANAN HAKLI, YA OYUNUN MAZERETİ? / CEMAL ERSEN

İzlerken keyif aldığınız, futbolcular vardır. Hem oynamayı hem oynatmayı severler. Yetenek, zeka ve yılların deneyimi birleşince, “özel ve usta” oluyorsunuz. Marek Hamsik de o denli biri. Slovak ulusal ekibine veda hazırlığı yapan Hamsik, son periyotlarda Trabzonspor’a gelmiş en değerli isimlerden biri kuşkusuz. Dün de Sivasspor karşısında orkestra şefi üzere arkadaşlarını yönlendirdi. Attığı klas gol dışında çıktığı 75. dakikaya dek performansı ile ekibinin en düzgünü idi.

Özelden genele dönersek; Trabzonspor ne yaptı? Birinci on dakikalık kısımdan sonra gol dışında durum üretmekte zorlandı. Beklentilerden uzaktı. Abdullah Avcı’nın oyuncu tercihlerine hürmet duyarım. Lakin, taktik anlayışına hayır. Tecrübeli hoca Gomez ve Trezeguet’i çizgiye çekip, Umut Bozok’u öne itmeye çalışırken plan işlemedi. Umut üzere bir gol hükümdarına da yazık. Gomez de hakeza. Dahası; bu ikili daima yer değiştirip rakibin başını karıştırmaya çalışırken, hakikat dürüst orta yapmayı bırakın, gerilerindeki Larsen ve Eren’in de kimyasını bozdular.

Ya Sivasspor? Kayda aldığım notlara bakınca, kaleci Uğurcan’ın kurtarışlarıyla biten cümlelerin fazlalığı, konuk takımın üçüncü bölgede ne kadar tesirli olduğunu anlatmaya kâfi sanırım. Njie’nin biri direkte patlayan, öteki ikisinde Uğurcan’dan dönen şutları Sivasspor için şanssız anlardı. Yatabare’yi de es geçmeyeyim. O da yokladı bordo-mavili grubun kalesini.
İkinci yarıda da tablo değişmedi. Topa daha çok sahip olmak ismine, yana-geriye paslar yapan konut sahibi ekip, Gomez ile bulduğu tek fırsat dışında Sivasspor kalesini tehdit edemedi. Meğer farkı artırıp rahatlamak için fazlası gerekiyordu. 
Bana farklı gelen ise, 75. dakikada yaptığı oyuncu değişikleri oldu. Hamsik ile Bakasetas’ı birlikte kenara almak, uzaktan şutları ve duran top tertiplerini ihtimal dışı bırakmak üzereydi. Haydi Yunanlı oyuncu yeterli değildi, lakin Hamsik’in ölüsü iş yapardı. Neyse, hocadan güzel bilecek değiliz ya.

Bu kadroda Gomez, Umut ve Trezeguet ile gole yabancı olmayan önde oynamayı seven isimler var. Bakın 11 haftalık istatistiklere, hangisinden beklenen randıman alınabildi. Evet geçen döneme oranla önemli bir değişim var takımda. Bu bir sorun ise, çözmesi gereken teknik takımdır. Yalnızca idman performanslarına bakmak yetmez. 
Dün Uğurcan ve Hamsik’i başka tutuyorum. Biri çok tuttu, oburu üç puana imza attı. Pekala öbürleri? Hepsinin bedelli futbolcular olduğunu biliyorum. Ancak oyun kurgusunda bir eksiklik var. Monaco maçı dışında tat vermiyor uğraş. İşler düzelir mi? Elbette düzelir. Alana coşku, tribünlere heyecan alışılmış gelir.

Avcı makus niyetli olmayan tenkitlere gönül koymasın. Kazanan haklıdır, ancak Sivasspor karşısındaki oyundan hocanın da memnun olduğunu sanmıyorum. Deva tekrar sende sevgili Abdullah Avcı.
Gelelim Sivasspor’a. Bu stattan puansız ayrılmayı hak etmedi. İstek Çalımbay güç şartlarda ve kısıtlı bir futbolcu kümesi ile en uygununu yapmak için çabalıyor. Skor manasında fazlası yakışırdı. 
Bu kadar konuma girip bir adedini gole çevirememek alandaki emeğin karşılığı değildi. Yeterli yolda İstek hocanın kadrosu. Ancak üzülmemesi mümkün değil.

GBAMIN, BARTRA, HAMSIK, HUGO VE UĞURCAN… / AKSAL YAVUZ

Bordo-mavili oyuncular ne kanatları çalıştırabildiler ne de merkezden gidebildiler. Hal bu türlü olunca ne beklenen oyunu oynayabildiler ne de izleyenlere ‘bu da kaçar mı?’ dedirttiler.
Yükü ağır olan emekçi oburunun yükünü taşırmış! O manada Gbamin, Bartra, Hamsik, Hugo ve Uğurcan, vasat oynayan arkadaşlarının yükünü sırtlarına alıp taşıdılar, her biri iki kişilik oynadı.
Beklentinin altında kalanlar, sonradan oyuna dahil olanlar, yedek kulübesinde oturanlar, alınan üç puan için yatsın kalksın Uğurcan, Gbamin, Bartra, Hugo ve Hamsik’e dua etsin, teşekkür etsinler. Yetmedi hafta uzunluğu kuş sütü ve üzüm kurusuyla beslesinler!

Her hafta üzerine koyan Gbamin hem rakibi karşılamada hem de pas oyununda olağanüstü oynadı. Fildişi Kıyılı oyuncunun ayaklarında mıknatıs vardı sanki!
Sakatlığını büsbütün atlatan Hamsik’in Trabzonspor’un eli, ayağı, gözü, lisanı olduğu bir sefer daha tescillendi. Formasından uzak kalmaması, bir daha sakatlanmaması için Trabzonsporluların Hamsik’i el üstünde taşımaları, sarıp sarmalamaları, gözü üzere kollamaları gerekir! Ayak içiyle uzak köşeye yolladığı top, altyapı eğitim faaliyetlerinde gençlere izlettirilmesi gereken hoşlukta, ders niteliğinde idi.

Hamsik’in golünden sonra durdu Trabzonsporlu oyuncular. Halbuki golle ve de düzgün başlamışken, devamı ve daha uygun oynamaları beklenirken…
Tamam topu koştur koşturmasına da oyuncunun daha çok koşması, boş alanların kullanılması, beklerin devreye girmeyi, atakta genişlik oluşturulması gerekirken…
Sezona formsuz giren, son maçlarda uygun oynamaya başlayan Hugo da arkadaşlarının yükünü taşıyanlardandı Bartra gibi… Beklerin gününde olmaması ikiliye her zamankinden fazla mesai yaptırdı!

Kaptan Uğurcan, gemisini ve de günü kurtaranlardandı. Bir konumda üst direk yardımcısı oldu, N’Jie ile karşı karşıya kaldığı dakikada büyüdükçe büyüdü ulusal eldiven.
Uzun lafın kısası Gbamin, Bartra, Hugo ve Hamsik çok yeterli oynamasaydı, Uğurcan da birçok maçta olduğu üzere gününde olmasaydı; DG Sivasspor’un Trabzon’dan puanla ayrılması işten değildi.
Anlayacağınız, beş oyuncunun eksiksiz oyunu Trabzonspor’un galip gelmesine yetti.

FUTBOL BERBAT SONUÇ DÜZGÜN / ERKAN AYRAÇ

Spor Toto Harika Lig’de Trabzonspor, Demir Küme Sivasspor’u maçın başında bulduğu golle 1-0 mağlup etti.
İki kadronun da aklı perşembe günkü güçlü Avrupa maçlarında olsa da Trabzonspor başladığı 11 ile ligin de kendileri için ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Abdullah Avcı bu dönem 2. sefer golcüleri Umut ile Gomez’i birebir anda alana sürdü. İstek Çalımbay ise Gradel’i kulübeye çekerken, kanatlardan bindirme vazifesini N’Jie’ye verdi.
Maç tempolu başladı. 9. dakikada Bakasetas’ın şutunda top defanstan dönse de Hamsik, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu: 1-0. Sivas şoku çabuk atlattı. N’Jie’nin sert vuruşu direkten dönerken, Yatabare’nin yarattığı tehlikede de Uğurcan geçit vermedi. Evet Trabzonspor tek isabetli şutunda golü bulup topla oynama oranında (69’a 31) rakibine fark attı. Lakin Sivas’ın birinci yarıdaki gol beklentisi daha yüksekti.

İleri uçta beklediği üretkenliği yakalayamayınca Avcı, 57’de Umut’u kenara aldı, Abdülkadir’i oyuna soktu. İstek Çalımbay da bu atağa Gradel ve Keita ile yanıt verdi. Maçta sona yanlışsız yaklaştıkça Trabzonspor kapandı, topa sahip olan Sivas ise pasla çıkmaya çalışınca çaba durağanlaştı. Tahminen Trabzonspor çok düzgün oyun ortaya koymadı, ancak ‘bay’ geçeceği hafta öncesinde kıymetli bir üç puan aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir