TPAO’dan Cudi-Gabar bölgesi için heyecanlandıran açıklama: Yeni petrol keşifleri yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün Konya’da, Cudi Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduklarını ve kuyuya şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın ismini verdiklerini duyurdu.

Konuyla ilgili, TPAO’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada,

Şehit Aybüke Yalçın-1 arama kuyusunun Cizre’nin 20 kilometre kuzeybatısında yer aldığı ve günde yaklaşık 10 bin varil üretimle Türkiye’nin en çok üreten petrol alanı olan Şehit Esma Çevik alanının 7 kilometre kuzeydoğusunda yer aldığı belirtilerek, “Şehit Aybüke Yalçın-1 kuyusu 2 bin 609 metrede rezervuar düzeye girmiş, 2 bin 771 metre derinlikte sondaj tamamlanmış ve Kretase Karbonatları içerisinde 41° API graviteli hafif petrol içeren 162 metre kalınlıktaki rezervuar keşfiyle sonuçlanmıştır.

Türkiye’de kara alanlarında şimdiye kadar yapılan en büyük keşif olma özelliğindeki sahanın yerinde petrol ölçüsü yaklaşık 1 milyar varil olarak hesaplanmakta olup petrol arama-üretim bölümü açısından bakir bir bölge olan Cudi-Gabar bölgesinde yeni keşif potansiyeli de yüksektir.

Keşifler gerek Şırnak ve bölge iktisadının gelişimine gerekse Türkiye’nin güç bağımsızlığı maksadına ulaşmasına değerli katkılar yapacaktır” denildi.

Türkiye’nin en büyük keşfi

TPAO İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Melih Han Alım de “Bu, Türkiye’nin şimdiye kadar kara alanlarındaki en büyük keşfi ve TPAO’ya Şırnak’ta bir Bölge Müdürlüğü kurarak mahallî kalkınmayı destekleme imkanı veriyor. Şehit Aybüke Yalçın ve Şehit Esma Çevik alanları ile yeni gelecek ilave keşifleri üretime kazandırarak sırf Şırnak ve bölge iktisadını geliştirmekle kalmayıp, kuracağımız son teknolojiye sahip petrol rafinerisi ile hem bölgedeki alanlarımız hem de komşu ülkelerdeki petrol alanlarının potansiyelini iktisada kazandırmak istiyoruz. Önümüzdeki periyotta arka arda tespit kuyuları kazarak ve kuyu testlerini icra ederek 2023’ün sonuna kadar saha geliştirme planını sonlandırmayı hedeflemekteyiz. Şehit Aybüke Yalçın kuyusundan deneme üretimi nisan ayı sonu prestijiyle başlamıştır ve halihazırda devam etmektedir. Maksadımız alandan günlük 100 bin varil üretime ulaşarak Türkiye’nin toplam üretimini sadece bu sahanın katkısıyla 2 katından daha fazla artırmaktır. 2023’ün ikinci yarısında yeni keşif emelli kuyuların sondajı da yapılacak olup alandaki petrolümüzü taşıyacak boru sınırının ön mühendislik mutabakatı da imzalanmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir