Togg CEO’su Gürcan Karakaş kurulacak ilk batarya fabrikasıyla ilgili konuştu: Türkiye az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak

Türkiye’de birinci batarya fabrikası Bursa’da kuruluyor. Otomotiv dalındaki değişim ve dönüşümü yakalayacak bir adım daha atılacak.

“Batarya geliştirme ve üretim kampüsü” ile Togg’dan otomotivde kıymetli bir atılıma daha imza atılırken Bursa Gemlik’te kurulacak fabrika için Türkiye ve Çinli güç firması Farasis ortak oldu.

Kampüs’ün 2024 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, CNN Türk muhabiri Serdar Er’e konuştu. Karakaş açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Her şeyden evvel TOGG için batarya çok değerli. Türkiye ve Çinli güç firması Farasis ortak oldu. Bataryamız burada üretilecek. Batarya hücresinin içerisindeki teknoloji sizin aracınızın menzilini her şeyini belirliyor. Bu biçimde kasetler ve modüller oluşturursanız batarya üretimi gelişiyor.”

Batarya geliştirme ve üretim kampüsü

Togg’un Gemlik’teki üretim üssünün yanında 607 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi’nin 2024 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor. Hücre, modül ve paket üretimlerinin yapılacağı yerleşkede son kuşak, yüksek güç yoğunluğuna sahip batarya hücreleri üretilecek.

Türkiye, Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Yerleşkesi ile bu alanda Avrupa ve Orta Doğu’nun kıymetli bir entegre güç depolama merkezi haline gelecek. Böylelikle Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olacak.

2031 yılı prestijiyle üretim kapasitesi yıllık 20 GWs’e ulaşacak olan Siro, geliştirdiği tüm eser ve tahlillerin fikri mülkiyetine sahip olacak.

Siro, Türkiye’nin yanı sıra etraf ülkelere de endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir güç için sabit güç depolama hizmetleri verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir