Ticari kredilere yönelik alınan ücretlerde sınırlamaya gidildi

Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Adap ve Asıllar Hakkında Bildiri’de yapılan değişiklikle, bankaların kredi tahsis ve kullandırımına ait fiyat limitlerinde sınırlamaya gidildi.

Buna nazaran, kredi tahsis fiyatları kredi limitinin yüzde 0,25’ini, limit yenilemelerinde ise yenilenen limitin yüzde 0,125’ini geçemeyecek. Limitin artırıldığı durumlarda ek limitin üzerinden yeni bir kredi tahsis fiyatı alınabilecek.

KREDİ TAHSİS FİYATI ALINMAYACAK

Limit tahsis yahut yenileme talebi ticari müşteriden gelmediği surece kredi tahsis fiyatı alınamayacak. Azami kredi tahsis fiyatı yıllık olup, tahsis edilen limit müddetinin ay sayısı dikkate alınarak oransal uygulanacak.

YILLIK YÜZDE 1’İNİ AŞMAYACAK

Öte yandan kredi kullandırım fiyatı yalnızca nakdi kredilerden alınabilecek ve rotatif krediler hariç kullandırılan kredinin yüzde 1,10’unu geçemeyecek. Kelam konusu fiyat, rotatif kredilerde ise ortalama kredi kullandırım bakiyesinin yıllık yüzde 1’ini aşamayacak.

Rotatif kredilerin kullandırım fiyatı, ilgili periyodun ortalama kredi kullandırım bakiyesi üzerinden devir sonlarında, başka nakdi krediler için ise her bir kullandırım anında tahakkuk ettirilecek. Bir yıldan kısa vadeli kredi kullandırımlarında azami kredi kullandırım fiyatı, vade gün sayısı dikkate alınarak ve oransal düşülerek uygulanacak.

Tebliğ’e eklenen süreksiz unsur ile de bankalarca menkul değer tesisine tabi kredilerin kullandırımı karşılığında mali kuruluşlardan alınabilecek fiyatlar de bu sınırlamaya dahil edildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir