Ticaret Bakanı: Belirsizlik ihracatta yavaşlamayı tetikledi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nin 6’ncı aktifliğine katılarak açılış oturumunda soruları cevapladı.

İhracat açısından yıl değerlendirmesi ve 2023 beklentilerine ait konuşan Muş, ihracatın artış trendinde bir yavaşlama kelam konusu olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’nin ihracatının yüzde 55’ini Avrupa Birliği üyelerine ve AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerine yapıldığını lisana getiren Muş, “Dolayısıyla oradaki bir yavaşlama ve talep düşüşü ister istemez bizim ihracatımızı etkiliyor” dedi.

‘NE OLACAK BEKLENTİSİ HER ŞEYİ DURDURUYOR’

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatta talepteki yavaşlamayı tetikleyen en büyük ögenin belirsizlik olduğuna değinerek, “Finansal maliyetlerinin yüksekliği yahut yatırım maliyetinin yüksekliğine bir formda katlanılıyor lakin gelecekle alakalı beklentilerin olumsuzluğu, ne olacak beklentisi bütün her şeyi durduruyor” dedi.

Belirsizliğin ister istemez yatırım kararlarını ve talebi inanılmaz derecede azalttığını da kaydeden Muş, bunu makul dallarda gördüklerini kelamlarına ekledi.

‘2023 DAHA GÜÇ OLACAK’

Sadece AB’de değil, global iktisatta milletlerarası kuruluşların aşağı taraflı birtakım revizeleri kelam konusu olduğuna değinen Muş, “Ticaretteki büyüme beklentilerini aşağı istikametli revize ediyorlar 2023 için. Hasebiyle 2023 yılı, 2022’den daha güç olacak dünya için” dedi.

Ancak Muş, Türkiye’nin 2022 için 250 milyar dolarlık ihracat amacını yakalayacağını kaydetti.

E-Ticarete yöneliik kanuna alaka de değerlendirmelerini paylaşan Muş, düzenlemenin bölümü çok geliştireceğini, tekelleşmeyi önleyeceğini, alternatif yapılar sunacağını, tek kaynağa bağımlı olmayı engelleyeceğini belirtti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir