TESK Başkanı Palandöken: Zincir marketlerde ekmek, sigara, alkol, et, balık satışı yasaklansın

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken; ekmeksigara, alkollü içecek, et, balık ve elektronik eşya satışının marketlerde yasaklanması ile ilgili talebini ilgili bakanlıklara iletti.

Mynet’in aktardığına nazaran; zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, TESK Lideri Bendevi Palandöken, zincir marketlerle çaba etmekte zahmet çeken esnaf perakende kanunuyla ilgili yeni bir düzenleme talep etti. Palandöken, yasa değişikliği teklifini hem Ticaret Bakanlığı hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na iletti.

“Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sınırlandırılsın”

Bendevi Palandöken, elektronik ticarete dair yasal düzenlemeyi hatırlattı ve zincir marketler için de benzeri teklif getirdi. Palandöken, “Zincir marketler, süratli tüketim malları dışındaki eserlerle kendi özel markalı eserleri satmasın. Marketlerin indirim ve reklam bütçeleri sonlandırılsın. Devlete lisans bedeli ödesin. Kurallar muhakkak olmalı” diye konuştu.

Palandöken, zincir marketlerin satabileceği eserlerin belirlenmesi gerektiğini tabir ederek; ekmek, sigara, et, alkollü içecek, mobilya, elektronik eşya, cep telefonu, beyaz eşya, hırdavat, ayakkabı, kıyafet, mesken dokumacılığı, deniz eserleri pastane eserleri, araba araç gereçlerinin buralarda satılmaması gerektiğini söyledi.

TESK Lideri Palandöken, marketlerin haftada bir gün tatil yapmaları; başka günlerde de sabah 10.00’da açılıp, akşam 19.00’da kapanmaları gerektiğini tabir etti.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir