Teniniz kışa hazır mı?

LALE DANIŞMAN – Uzmanlar, soğuk hava koşulları hasebiyle, ciltte nem kaybına bağlı olarak yağ istikrarında değişiklik ve kuruluk belirtilerinin baş gösterdiğini belirtti. İşte bahisle ilgili tüyolar:

Nemlendirme şart!

Cilt, rüzgarlı ve soğuk ortamda savunmasız kalacağından, bilhassa nem istikrarını uygun sağlamak gerekir. Bu periyotta kalın ve güçlü nemlendiriciler bilhassa yüz ve eller için tercih edilmeli. Kremi gün içerisinde daha sık tekrar etmeniz gerekebilir. Öte yandan bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin…

Duş müddeti kısalmalı

Sıcaklığın düşmesiyle havadaki nem oranının azalmasına bağlı, cilt kuruyacağı için banyo sürelerimizi kısaltmalısınız. Tenin doğal bariyerini bozmamak ismine, yağ bazlı eserler tercih edebilirsiniz.

Vitamin dopingi önemli

Dermatoloğunuzun önereceği nemlendirici ile ciltteki kuruluk giderilerek çatlamaların önüne geçmek mümkün. Kış aylarında bedenin en çok gereksinim duyduğu şeylerden biri de beden direncini artıracak vitamin ve minerallerdir. Münasebetiyle A, C, E, selenyum ve çinko üzere vitaminlerle destek yapılması gerekebilir.

Antioksidan olmazsa olmaz

Güneşin yaratabileceği ziyanlı tesirlere rağmen gündüz antioksidan kullanılmalı. C vitamini, E vitamini, ferulik asit gündüz kullanılabilen krem ya da serum formunda antioksidanlar ortasındadır. Ayrıyeten havuç, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta üzere antioksidandan güçlü besinlerden faydalanabilirsiniz.

Dudaklarınız çatlamasın

Rüzgarlı havalarda dudaklarınız kolaylıkla kuruyabilir. Bu periyotta sık sık nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Toz şeker, dudaklarınızdaki meyyit dokulardan kurtulmanızı sağlayacak ve meyyit hücre oluşumunun da önüne geçecektir.

Beslenme şekline dikkat

Kuruyemişler, somon üzere omega 3 tarafından güçlü balıklar, A ve E vitamininden varlıklı yumurta, havuç üzere besinler bu süreçte kesinlikle sofranızda olmalı. Kolajenin imalinde gerekli olan C vitamini tüketimine de ihtimam gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir