Suudi Arabistan, deniz yoluyla 80 ülkeden 2872 kişiyi tahliye etti

Sudan’da Perşembe günü ilan edilen 3 günlük ateşkesin ikinci gününde yabancı ülkelerin vatandaşlarının tahliyeleri devam ediyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, tahliyelerin başından itibaren 80 ülkenin 2872 vatandaşını Sudan Limanı’ndan Kızıldeniz üzerinden Suudi Arabistan’a getirdiğini açıkladı. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, ateşkesin son günü olan yarın, tahliyelerin tamamlanacağını söz edip, Wadi Sayidna hava üssünden toplamda 1573 vatandaşını tahliye ettiğini belirtti.

Hindistan tahliyeler için hem Sudan Limanı’nı hem de Wadi Sayidna hava üssünü kullandıklarını belirtirken Çinli yetkililer, Sudan Limanı’ndan Çarşamba günü 668 vatandaşını tahliye ettiğini duyurdu.

Fransa, kendi vatandaşları dahil 36 ülkeden 500’den fazla kişiyi hava ve deniz yoluyla tahliye ettiğini açıkladı.

“HARTUM’DA SIHHAT TESİSLERİNİN YÜZDE 16’SI ÇALIŞIYOR”

Birleşmiş Milletler İnsani İlgileri Uyum Ofisi Sudan (UN OCHA Sudan) ise dün çatışmaları ve tahliye yollarını gösteren bir Sudan haritası paylaşarak son durum hakkında bilgi verdi. Açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile Süratli Takviye Kuvvetleri (RSF) ortasındaki çatışmalar, çatışma sonucunda öldürülen, yaralanan ve konutlarını terk etmeye zorlanan siviller için yıkıcı sonuçlara yol açarak 14 gündür aralıksız devam ediyor.

Batı Darfur’daki Ag Geneina’da tıbbi işçi de dahil olmak üzere sivillerin öldürüldüğü ve insani yardım ve sıhhat tesislerinin yağmalandığına dair duyumlar da var.

Hartum’daki sıhhat tesislerinin yüzde altmış biri kapalı ve sırf yüzde 16’sı olağan biçimde çalışıyor, milyonlarca insan sıhhat hizmetlerine erişimden yoksun kalıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir