Sudan ordusu ile isyancılar arasındaki çatışmalar şiddetleniyor: AB elçisine konutunda saldırı

Borrell akına uğrayan bürokratının ismini zikretmese de AB’nin Sudan’daki büyükelçisi İrlandalı diplomat Aidan O’Hara.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran; Josep Borrell atağın nasıl gerçekleştiğine dair bir ayrıntı vermezken bir AB sözcüsü, büyükelçinin durumunun düzgün olduğunu söyledi.

Twitter’dan bir paylaşım yapan Borrell, “Diplomatik binaların ve görevlilerin korunması Sudanlı yetkililerin sorumluluğundadır. Bu olay Birleşmiş Milletler’in Viyana Konvansiyonu’nun bariz bir biçimde ihlalidir” dedi.

Sudan geçen haftadan bu yana ordu ile paramiliter güçler ortasında çatışmalara sahne oluyor.

AFP’ye konuşan AB Sözcüsü Nabila Massrali “Çalışanlarımızın güvenliği önceliğimiz” dedi ve hücuma karşın Sudan’ın başşehri Hartum’dan çekilme istikametinde bir karar almadıklarını da ekledi.

Dublinli bir avukat olan O’Hara, 1986’da İrlanda Dışişleri Bakanlığı’nda başladığı diplomasi mesleğine sonraki yıllarda Avrupa Birliği’nde devam etti.

Sudan’daki vazifesinden evvel AB Cibuti Büyükelçisi ve İrlanda Etiyopya ve Güney Sudan Büyükelçisi olarak vazife yapmıştı.

Sudan’da son durum

Birleşmiş Milletler Sudan Temsilcisi Volker Perthes, Pazartesi günü yaptığı açıklamada 185 kişinin hayatını kaybettiğini, yaralanan sivil ve savaşçı sayısının 1.800’e yükseldiğini söyledi.

Çatışmalarda hava akınları, top atışları ve yerleşim yerleri içinde ağır makinalı tüfeklerle ataklar düzenlendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Hartum’daki ABD çalışanını tahliye etmeyi şimdilik düşünmediklerini açıkladı.

Öte yandan ülkedeki tüm ABD’lilere son derece dikkatli olma tavsiyesinde bulundu.

Kuzeydoğu Afrika’da istikrarsızlıkla dolu bir geçmişe sahip Sudan, ülkeyi uzun müddet yöneten Ömer el Beşir’in 2019’da devrilmesinden sonra askerler tarafından yönetiliyor.

O tarihten bu yana ülkedeki en güçlü iki bireyden biri ordunun başında, başkası de onun yardımcısı durumunda ve paramiliter güçlerin başında.

Bu iki askeri başkanın sivil idareye nasıl dönüleceği konusunda uzlaşamaması, bugünkü çatışmaların en büyük nedenlerinden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir