Son Dakika: Esad yönetimi ile 11 yıl sonra ilk resmi temas! Bakan Akar, Suriye Savunma Bakanı ile Moskova’da görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde MİT Lideri Hakan Fidan ile Moskova’ya gitti. Hulusi Akar burada Suriye Savunma Bakanı ile de görüştü. 11 yıl sonra yapılan birinci görüşme olarak tarihe geçen temaslara Rus yetkililer de eşlik etti.

3 BAHİS GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda Suriye krizi, mülteci sorunu ve Suriye topraklarında bulunan tüm terör örgütleri ile ortak çaba uğraşları ele alındı.

TOPLANTILAR DEVAM EDECEK

Yapıcı havada geçtiği belirtilen toplantının sonucunda bölgede, istikrarın temin edilmesi ve sürdürülmesi için üçlü formattaki toplantıların devamı konusunda mutabık kalındığı açıklandı.

“PUTİN’E TEKLİF ETTİM OLUMLU BAKTI”

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin kuzeyine düzenlenecek mümkün bir kara harekatı ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada her ikisi de hatta şu anda tahminen gündemde olmayan fakat daha sonra gelişmelerle gündeme gelebilecek birçok başlık kelam konusu. Ancak dikkat ederseniz bir şeyi daha açıkladım. O da şu; biz şu an prestijiyle Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de evvel istihbarat örgütlerimiz bir ortaya gelsin, akabinde savunma bakanlarımız bir ortaya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir ortaya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz başkanlar olarak bir ortaya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylelikle bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız” dedi.

“BEN KİMİNLE NASIL GÖRÜŞECEĞİMİ MÜSAADE ALARAK YAPMAM”

ABD’nin Beşşar Esad’ın görüşmeye sıcak bakmadığı tezi üstüne de konuşan Erdoğan, “Ben kiminle, ne vakit, nasıl görüşeceğimi birilerinden müsaade alarak yapmam. Ben Mısır Cumhurbaşkanıyla Katar’da bir görüşme yaptım. Kimseden müsaade almadım. Suriye konusunda atacağımız adımlarda belirleyici konu da ulusal çıkarlarımız olacaktır. Suriye’de inançlı bölgeden tutun, terör örgütüne karşı alacağımız önlemler içerisinde bu da bizim atacağımız adımlardan bir adedidir.” tabirlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir