Silivri’de 6 kişinin öldüğü kazaya ilişkin kamyon şoförü tutuklandı

TEM Otoyolu Silivri mevkiinde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin de yaralandığı kazaya ait gözaltına alınan hafriyat kamyonun sürücüsü “taksirle mevte ve yaralanmaya neden olma” hatasından tutuklandı.

Otoyolun Edirne istikametinde kullandığı hafriyat kamyonunun karşı şeride geçerek 2 arabaya çarptığı kazada kendisi de yaralanan ve hastanedeki tedavisinin akabinde gözaltına alınan sürücü Mustafa İ’nin emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Silivri Adliyesi’ne götürülen Mustafa İ, burada nöbetçi savcılığa çıkarıldı.

Mustafa İ, savcılıktaki sözünde, kazanın olduğu gün hafriyat yüklü kamyonu ile Büyükçekmece’den Çerkezköy istikametine yanlışsız gittiğini belirterek, aracında yasal hududun üstünde yük bulunmadığını aktardı. Aracında kaza öncesinde emsal bir arıza yaşanmadığını kaydeden Mustafa İ, aracının bakımını ve sigortasını vaktinde yaptırdığını öne sürdü.

‘ARACIN ALTINDAN PAT DİYE BİR SES GELDİ’

Kullandığı kamyonda sürat limiti bulunduğunu, kaza öncesinde de suratının yaklaşık 70 kilometre civarında olduğunu ileri süren Mustafa İ, şunları kaydetti:

“Sağ şeritten gidiyordum. Bir anda aracın altından ‘pat’ diye bir ses geldi. Direksiyon kilitlendi ve frene bastığımı hatırlıyorum. Ama fren de tutmadı. Karşı şeride geçtiğimi hatırlıyorum. Sonrasında kazanın tesiri ile şuurumu kaybettim. Kendime geldiğimde araç içinde sıkışmıştım. Dışarıdan yardıma gelenler beni birinci evrede çıkartamadı. Sonradan kendi imkanlarım ile çıktım. Ben olay günü oruç tutuyordum. Lakin orucun araç kullanmamı etkileyecek bir olumsuz tesiri olmamıştır. Esasen saat erkendi.”

Savcılık, tabirini aldığı kuşkulu Mustafa İ’yi “taksirle vefata ve yaralanmaya neden olma” cürmünden tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Silivri Sulh Ceza Hakimliği, meydana gelen kazada can kaybı ve yaralı sayısı dikkate alındığında şüphelinin alabileceği beklenen cezanın tartısı münasebetiyle kaçma yahut saklanma ihtimali bulunduğu, kaçtığı takdirde de belgeyi sürüncemede bırakabilme ihtimalinin bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.

Şüpheli, hakimlikteki beyanında ise sağ şeritten rölantide gittiğini, kaza sırasında direksiyonu tutmaya çalıştığını ancak denetim edemediğini, frenle müdahale etmeye çalıştığını fakat yoldan çıktığını ileri sürdü.

Ne olmuştu?

TEM Otoyolu’nun Edirne istikametinde ilerleyen Mustafa İ’nin kullandığı hafriyat kamyonu, karşı şeride geçip iki arabaya çarpmıştı.

Çarpmanın tesiriyle devrilen kamyonun sürüklenip yol kenarında durabildiği kazaya karışan iki arabadaki 6 kişi hayatını kaybetmiş, kamyon şoförünün de ortalarında bulunduğu 3 kişi yaralanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir