Selvi 2018’de yazmış: Binali Yıldırım İstanbul’da seçilseydi Cumhurbaşkanı yardımcısı da olacaktı

Millet İttifakı, 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimlerde ortak Cumhurbaşkanı adaylarının CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu duyurdu.

6 önderin imzaladığı 12 unsurluk ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda öbür 5 parti başkanının Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı belirtilirken İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ve ABB Lideri Mansur Yavaş’ın da Cumhurbaşkanının uygun gördüğü vakitte Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağının tabir edilmesi ise tartışma konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Siyasetleri Konseyi Başkanvekili Mehmet Uçum, bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Anayasaya nazaran vesayet makamı ile belediye başkanlığı asla birleşemez(m.127/5).Aynı kişinin hem CB Yardımcısı hem Belediye Lideri olması Anayasanın açık ihlalidir. Global sömürgecilerin planları ve dar çıkarlar için hukuk dışı ve abes tahlil arayışları boştur. Halk hesabını sorar” sözlerini kullandı.

‘PROTOKOL MESELESİNİ ÇÖZMEK İÇİN LİDER YARDIMCISI OLARAK ATANACAK’

Uçum’un paylaşımının akabinde hukukçulardan yorumlar gelirken gazeteci Abdulkadir Selvi’nin 2019 mahallî seçimleri öncesi yazdığı bir yazı da tekrar gündem oldu. 28 Kasım 2018 tarihli “Binali Yıldırım ikna edildi mi?” başlıklı yazısında köşe yazısında kulis bilgilerine yer veren Selvi, şu sözleri kullanmıştı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Binali Yıldırım’ın tasalarını gidermeye çalıştığı söyleniyor. Binali Bey’in yalnızca protokol konusunda değil, vilayet başkanlığı, belediye meclis üyelerinin belirlenmesi ve ilçe belediye lider adayları konusunda talepleri vardı. Protokol meselesini çözmek için Binali Bey’in seçimlerden sonra birebir vakitte lider yardımcısı olarak atanacağı, vilayet başkanlığı konusunun ise soğumaya bırakılacağı söyleniyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir