Savaşın kazananı MHP… Anket şirketleri çuvalladı

Türkiye 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimleri için sandık başına gitti. Sandıkların yüzde 99’u açılırken, Yüksek Seçim Kurulu(YSK)’nun yaptığı açıklamaya nazaran seçimin ikinci cinse kaldığı katılaştı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların oyları ve milletvekili seçimlerinde partilerin oy oranlarına dair araştırma yapan şirketlerin birçoğu, Milliyetçi Hareket Partisi’ni %10’un altında gösterdi. Yüzde 6 ile 9 aralığında sonuç öngören şirketlere rağmen MHP %10.8 oy alırken, anket şirketleri çuvalladı.

MHP’NİN OYUNU YÜZDE 5.2 AÇIKLADI

Bazı anket şirketleri MHP’nin oy oranını şöyle açıkladı:

Metropoll Araştırma yüzde 5.2
AR-G Araştırma yüzde 6.6
MAK Danışmanlık yüzde 6.6
Saros Araştırma yüzde 6.6
Aksoy Araştırma yüzde 6.8
PİAR yüzde 7.1
ORC Araştırma yüzde 7.3
HBS Araştırma yüzde 7.7
ALF Araştırma yüzde 7.8
Yöneylem Toplumsal Araştırmalar Merkezi yüzde7.8
Asal Araştırma yüzde 8.0
Özdemir Araştırma yüzde 8.03
AREA Araştırma yüzde 8.3
Optimar yüzde 8.7
AREDA Survey & Piar yüzde 8.9

24 Haziran 2018’te yapılan seçimlere nazaran milletvekili sayısı 1 azalsa da yüzde 10’un altında kalacağını öngören anket şirketlerine rağmen MHP, yüzde 10.8 oy aldı. Yeniden 2018 seçimlerinde yüzde 11,10 oy alarak 49 milletvekili çıkaran MHP’nin oyu yalnızca yüzde 1.2 geriledi. MHP’nin en yüksek oy aldığı kent ise yüzde 28.61 ile Osmaniye oldu.

BİR ŞİRKET MHP’NİN YÜZDE 10’U AŞACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

MHP’nin oy oranlarına dair kıymetlendirme yapan iki şirket, yüzde 9’un üzerinde oy alacağını söylerken, bir şirket ise yüzde 10’un üzerinde alacağını öngördü:

GENAR yüzde 10.2
Gezici Araştırma yüzde 9.6
Ada Araştırma yüzde 9.7

SEMİH YALÇIN: “MHP, MUHALEFET YANLISI ŞİRKETLERİN ALGI OYUNLARINI BOŞA ÇIKARDI”

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, küme toplantılarında yaptığı konuşmalarda anket şirketlerine reaksiyon göstermiş, “Alayınızı çılgına döndüreceğiz” değerlendirmesi yapmıştı. MHP Genel Lider Yardımcısı Semih Yalçın ise sonuçlara dair yaptığı açıklamada, anket şirketlerine reaksiyon gösterdi. Anket şirketlerinin algı oyunu yaptığı söyleyen Yalçın, şu sözlerini kullandı:

“MHP, milletvekili sayısını arttırarak nitelikli bir kümeyle ve üçüncü parti olarak TBMM’de tekrar temsil edilmeye hak kazanmıştır. Partimiz aleyhindeki algı çalışmalarının, düzmece kamuoyu yoklamalarının milletimiz nezdinde hiçbir bedeli olmadığı görülmüştür. Muhalefet yanlısı ve temayül dolandırıcısı anket şirketlerince alacağı oy oranı baraj altında gösterilen MHP yüzde 10’u aşarak algı oyunlarını boşa çıkarmıştır.”

Yalçın, MHP’nin üç hilalde simgelenen kurumsal kimliğinin gücüyle seçmen kitlesinin esaslı ve sağlam yapısının, oy pusulasında parladığını belirterek, “Buna karşılık karanlıkta gölge oyunu oynayanlar, göğe merdiven dayamaya soyunanlar ve suya yazı yazanlar, sandığın altına gömülmüşlerdir. Her seçim sonunda olduğu üzere, MHP muarızı kamuoyu araştırma şirketleri ve bunların kuyruklu palavralarına bel bağlayan çevreler yeniden aksi köşeye yatmıştır. İktidarın değişmesini, kendilerine koltuklar, makamlar ve mevkiler verilmesini, hayali baharların gelmesini bekleyenlerin umutları, bir öteki bahara kalmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir