Sarraf davasına iki yeni gizli dosya eklendi: ‘Yeni gelişmeler olabilir’

ABD’de 2015 yılında başlayan İstek Sarraf davasına, geçen hafta iki yeni bâtın evrak eklendi. Hukukçular, uzun bir müddet sonra dava evrakına yine iki zımnî evrakın birden girmesiyle davada yeni gelişmelerin olabileceğine işaret etti.

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine nazaran, böylelikle davanın başından itibaren dava evrakına saklılık kaydıyla eklenen belge sayısı 50’yi geçti. Sarraf davasında, 2015 yılından bugüne kadar toplam 722 belge girişi yapıldı.

‘HUKUKİ TEAMMÜLLERİN DIŞINDA’

Sarraf davasında 2022 yılında yalnızca ikisi zımnî evrak olan toplam üç süreç yapılmıştı. 2016’da İstek Sarraf’ın Miami’de tutuklanmasıyla iki ülkede de gündeme gelen davaya, eski İktisat Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve Halkbank sanık olarak eklenmişti. Hakan Atilla’nın yargı sürecinde Sarraf, hakkındaki tüm suçlamaları kabul edip, duruşmalarda şahit olarak dinlenmişti.

Hukukçular, iki yeni zımnî belgenin ‘davada yeni gelişmelerin olabileceğine işaret ettiğini’ kaydederken, hakkındaki tüm suçlamaları kabul eden Sarraf’ın 6 yıl geçmesine karşın şimdi hakim karşısına çıkartılmayıp, kabul ettiği suçlamalarla ilgili bir cezanın verilmemesini ise ‘oldukça şaşırtan ve türel teamüllerin dışında’ olarak kıymetlendirdi.

İDDİA: SARRAF’IN İTİRAFLARI DEVAM EDEBİLİR

Hukukçuların bir öteki argümanı ise dava arşivinde 50’yi aşan kapalı belgeler ortasında yeni iddianameler ve yeni isimler olabileceği tarafında. Hukukçular ayrıyeten, Sarraf’ın itiraflarının hala devam etme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

ABD ceza maddelerine nazaran kabahatini itiraf eden bir sanığın kesinlikle belirlenen bir duruşma gününde kabul ettiği hatalarla ilgili cezalandırılması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir