Robotaksi yarışmasında Togg sürprizi

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST bünyesinde düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışı, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon Üssü Bilişim Vadisi’nde devam ediyor. Bu yıl 5’incisi düzenlenen Robotaksi’nin final etabında 31 ekipten 460 genç kıyasıya gayret ediyor. Otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi maksadıyla gençleri teşvik etmeyi hedefleyen yarış, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK yürütücülüğünde 13 Nisan’a kadar devam edecek.

ANKARA’DAN YOLA ÇIKTI

10 Nisan’da başlayan müsabakanın finaline Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank konuk oldu. Bakan Varank, Ankara’dan yola çıktığı mavi renkli Togg ile yarışın yapıldığı be birebir vakitte Togg’un doğduğu yer olan Bilişim Vadisi’ne geldi. Bakan Varank’ı vadide yarışmacı öğrenciler, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bilişim Vadisi Genel Müdürü A. Serdar İbrahimcioğlu karşıladı.

YÜKSEK KATMA BEDELLİ TEKNOLOJİ

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Varank, Togg ile geldiğini tabir ederek “Türkiye’yi yüksek katma kıymetli teknoloji üreten bir ülke haline getirmekte kararlıyız. Bunun en hoş örneklerinden biri de işte Türkiye’nin arabası. Bugün müsabakada genç arkadaşlarımızla onların geliştirdiği teknolojileri göreceğiz. Otonom teknolojilerde lise çağındaki, üniversite çağındaki arkadaşlarımız neler yapmışlar onları beraberce izleme fırsatımız olacak. Birebir vakitte Togg’u onlara getirdiğimiz için onların memnun olacağına eminiz.” diye konuştu.

OTONOM SÜRÜŞ TEKNOLOJİLERİ

Varank, mobilite teknolojilerinin gelişim ve dönüşümden geçtiğine işaret ederek, dünyada otomotiv sanayisinin, ulaşım ve taşıma araçlarındaki mobilite ekosisteminin büyük bir değişim ve dönüşümden geçtiğini, bunun en değerli ayaklarından birinin, otonom sürüş teknolojileri olduğunu anlattı.

TEKNOFEST KUŞAĞI

Bu yarışlara katılan lise ve üniversite öğrencilerinin, gelecekte Türkiye’nin en başarılı mühendisleri olacağına değinen Varank, bu mühendislerin Togg’un otonom yazılımlarında, algoritmalarında çalışacaklarını, tahminen hidrojen güçlü araçların otonom bir halde üretilmesi için çalışacaklarını söyledi. Varank, bu müsabakalarla Türkiye’nin en büyük pahası olarak gördükleri gençlere yatırım yaptıklarının altını çizerek “TEKNOFEST nesli da ‘Türkiye Yüzyılı’nı inşa edecek.” dedi.

DURDURUP AĞLAYANLAR VAR

Togg’u kent içinde, otoyolda kullandıklarında vatandaşların kornalara bastığını, alkışladığını, el salladığını lisana getiren Varank, “Arabayı bir yere park ettiğinizde durup otomobilin yanına gelip fotoğraf çektirenler var, inceleyenler var. Demek ki milletimiz Türkiye’nin bu kabiliyeti geliştirmesini yıllardır bekliyormuş. 60 yıllık hayalimiz derken, aslında biz gerçek bir noktaya parmak basıyoruz. Vatandaşlarımızın bu kadar heyecan duyduğunu görmek hakikaten gurur verici. Yollarda, sokaklarda, caddelerde bu aracı görenler hakikaten memnunluk duyuyor. Emin olun bizi durdurup ağlayan vatandaşlarımız var.” dedi.

BİLİŞİM VADİSİNİ TURLADILAR

Yarışmacı öğrenciler, Togg ile Bilişim Vadisinde cins attı. Tertipte istekli olarak öğrenciler de Bakan Varank ile birlikte T10X akıllı aygıtı deneyimledi.

31 EKİPLİ MÜCADELE

Yarışmaya hazır araç kategorisinde 189, özgün araç sınıfında ise 151 kadro başvurdu. Müsabakanın final etabında hazır araç kategorisinde 8, özgün araç kategorisinde 23 kadro olmak üzere toplam 31 tarım müsabakaya hak kazandı.

KRİTERLER NELER?

Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü ve mezun öğrenciler, ferdi yahut grup halinde katılabiliyor. Gruplar; kent içi trafik durumunu yansıtan bir parkurda otonom sürüş performanslarını sergiliyor. Yarışta, kurallara uygun olarak yolcu alma, yolcu indirme, park alanına ulaşma, park etme ve gerçek rotayı takip etme misyonlarını yerine getiren ekipler başarılı sayılıyor.

ÖZGÜN VE HAZIR ARAÇLAR

Yarışma, iki kategoriden oluşuyor. Özgün araç kategorisinde ekipler A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yaparak müsabakaya katılıyor. Hazır araç kategorisinde ise ekipler Bilişim Vadisi tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırıyor.

TÜNEL ENGELİ

Bu yıl, Bilişim Vadisi pistinde değişiklik yapıldı. Piste 15 metre uzunluğunda bir tünel inşa edildi. Yarışmacılar, araçları zorlayacak bu tüneli geçerek müsabakayı tamamlayacak.

VİDEO İLE HAZIRLANDILAR

Bilişim Vadisi, hazır araç kategorisinde yarışan takımlar için aracı tanıtan bir eğitim görüntüsü hazırladı. Görüntü, ön elemeyi geçen gruplarla Eğitim İdare Sistemi üzerinden paylaşıldı. Görüntüde hazır araçta bulunan sensör, kamera, data kütüphaneleri üzere sistemler açıklanıyor.

TASARIMA DA ÖDÜL

Özgün araç kategorisinin birincisine 130, ikincisine 110, üçüncüsüne de 90 bin liralık ödül verilecek. Hazır araç sınıfındaki birinci 100, ikinci 80, üçüncü 60 bin liranın sahibi olacak. Bu yıl birinci sefer özgün araç kategorisinde yarışan takımlara araç tasarım mükafatı verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir