Promosyonlar eşitlendi! 100 bin TL’den 25 bin TL’ye geriledi

Kamuda ise Emniyet Genel Müdürlüğü polislere 36 ay için 27 bin lira promosyon ödemesinin karara bağlandığını duyurdu. Kamu işçisi için Ticaret Bakanlığı 20 bin TL, Adalet Bakanlığı 25 bin TL promosyon açıkladı.

VEKİL PROMOSYONU

Yüzlerce kişinin çeşitli ünitelerde vazife yaptığı TBMM’deki idari işçi de milletvekilleriyle tıpkı promosyonu alacak. Milletvekilleri ve TBMM çalışanı için bankalarla yürütülen görüşmeler sonucunda, olağan koşullarda milletvekilleri için 100 bin, işçi için 6 bin TL promosyon ödenmesi beklenirken, ‘hakkaniyet’ prensibi gereği, promosyonları eşitleme kararı çıktı. Buna nazaran, TBMM işçisi ile milletvekilleri, tek seferde 25 bin TL promosyon ödemesi alacak.

YERELDE PAZARLIK

Kamu kurumları, mahallî ölçekte de promosyon muahedeleri imzalamaya başlarken, buralarda da bankaların şubeleri ortasında gayret kızıştı. Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, sıhhat çalışanlarının maaş promosyonlarının güncellenmesi talebine, mutabakatlı banka olumsuz karşılık verince, mukaveleyi feshederek promosyon için yeni ihale süreci başlattı. Yapılan yeni mutabakatla, Samsun’da misyon yapan 14 bin 657 sıhhat çalışanına 27 bin TL maaş promosyonu ödemesi imza altına alındı.

‘ÖZEL’DE BEKLENTİ OLUŞTU

Emeklilere ve kamu çalışanlarına promosyon ödemelerinin artırılması, özel bölümde de beklentiye neden oldu. Kamu vazifelilerinin banka promosyonları 2007 yılında çıkan Başbakanlık genelgesine nazaran belirlenirken, özel işletmelerde bu türlü bir yasal altyapı bulunmuyor. Aylıkların ödeneceği bankanın tespit edilmesi, özel şirket ve banka ortasında yapılan kontratla karara bağlanırken, bu muahede ile çalışanlara promosyon ödenmesi halinde bir esas bulunmuyor, bu mevzuda inisiyatif patrona kalıyor.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir