Prof. Dr. Osman Müftüoğlu anlattı: Kalp krizinde yapılacak ilk 4 şey

Hürriyet muharriri Prof. Dr. Osman Müftoğlu, son dönemde artan kalp krizi olaylarına dikkat çekerek, olay anında yapılması gereken birinci 4 şeyi yazdı. 

Prof. Müftüoğlu, yazısında şunları kaydetti:

1- Kalp krizinden şüphelenmeniz halinde birinci yapacağınız iş çabucak aspirin çiğnemek olmalı. İki tane aspirin çiğneyebilirsiniz. Ağrınızın beş dakika içinde geçmemesi halinde hekiminizin size daha evvelce verdiği dilaltı ilacını kullanın.

2- Yürümek, odada dolaşmak gerçek değildir. Oturun ya da ayaklarınızı biraz üst kaldırarak uzanıp istirahat edin. Bu esnada yakınlarınız, sizi koroner anjiyografi, stent üzere süreçler yapma kapasitesine sahip olan bir hastaneye ulaştırmak için hazırlık yapmalı ve bir ambulans çağırmalı. 

3- Ambulansın gecikeceğini düşünüyorsanız vakit kaybetmemek için kendi imkânlarınızla bir otomobille hastaneye ulaşmayı deneyebilirsiniz. Buna rağmen, ambulansın öteki araçlardan daha süratli gidip bu açığı kapayabileceğini unutmayın. Olağan ambulanstaki tabibin da müdahale imkânı olduğunu da göz önüne alın.

4- Kalp krizi hadiselerinde, ağrı başladıktan sonraki birinci iki saat içinde hastaneye ulaşmanız halinde (ne kadar erken ulaşırsanız o kadar güzel olur) tıkanan damarınız, balon ve stent uygulanarak kalpte kalıcı hasar oluşmadan açılabilir. Her yarım saatlik gecikmenin mevt oranında yüzde 8’lik bir artma manasına geldiğini unutmayın. Büyükşehirlerde yaşayanların bu türlü bir durumda hangi hastaneye gideceklerini evvelden bilmeleri son derece değerlidir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir