Pentagon’dan F-16 yorumu: Kongre’nin karar vereceği bir şey

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, Türkiye’ye yönelik F-16 satışlarına ait karara yönelik soruları cevapladı.

Kararın ön inceleme için Kongre’ye gönderilmesi ve bu mümkün satışın iki ülke askeri münasebetlerinde ne ölçüde kıymetli olduğuna ait soruyu yanıtlayan Ryder, kararın kıymetlendirme için Kongre’nin önünde olduğunu lisana getirdi.

Ryder, “Türkiye ile ABD ortasındaki ikili bağa gelince, her vakit Türkiye’nin değerli bir ortak ve müttefik olduğunu söyledik. Münasebetiyle Türkiye’nin başkanları ile bu ilgiyi güçlendirmek ve karşılıklı savunma gereksinimlerimizin dikkate alındığından emin olmak için yakın çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘Kongre’nin karar vereceği bir şey’

ABD idaresinin Türkiye’ye F-16 satışını onaylaması ile Yunanistan’a F-35 uçaklarını satma planının bağlantılı olup olmadığı sorusu üzerine Ryder, bu bahislerin birbirinden bağımsız olduğunu ve ABD’nin iki ülke ile de münasebetleri bulunduğunu kaydetti.

Ryder, Kongrede kimi üyelerin Türkiye’ye F-16 satışına itiraz ettiği hatırlatılarak bu hususta Pentagon’un kongreye tavsiyede bulunup bulunmadığı sorusuna, “Bu Kongre’nin karar vereceği bir şey. Buradan onlara ne yapacaklarını söyleyemem. Tekraren dediğim üzere Türkiye ile ABD bir ittifakı paylaşıyorlar ve Türkiye yalnızca bölgede değil dünyada kıymetli bir ortaktır” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir