ODTÜ’den Japonlarla deprem bölgesinin acil ihtiyacı için işbirliği… Depremzedeye kağıt masura ev

ODTÜ Mimarlık Fakültesi öğrencileri kendi insiyatifleri ile şubat zelzeleleri sonrasında ODTÜ Acil Tasarım Stüdyosu’nu oluşturdu. Mimarlık fakültesinin kısımlarının yanı sıra inşaat mühendisliği kısmından öğrenci ve öğretim elemanlarının da katıldığı stüdyoda sarsıntı sonrası “geçici yahut uzun periyodik, alternatif materyallerle üretilebilecek ve tabiata ziyan vermeyecek barınma çözümleri” üzerinde çalışmalar yürütülüyor.

ÖDÜLÜ JAPON TASARIMCI

Bu kapsamda Stüdyo, Japonya’dan Shigeru Ban Architects ve Voluntary Architects Network işbirliğiyle “Paper Log House (Kâğıt Masura Ev)” projesinin dizaynını ve prototip imalini gerçekleştirdi. Meskenlere ismini veren masura, karton ve tahta üzere eserlerden yapılan silindir manasına geliyor. Süreksiz barınma tahlilleriyle tanınan, Pritzker ödüllü, dünyaca ünlü mimar Shigeru Ban evvelki hafta Tokyo’dan ODTÜ’ye gelerek ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde bugüne kadar yaptığı süreksiz yapıları içeren çok detaylı bir konferans verdikten sonra öğrencilerin inşa ettiği prototipin açılışını yaptı.

BOHŞİN İLKOKUL’UNDA KURULDU

Prototip Acil Tasarım Stüdyosu öğrencileri tarafından sökülerek, sonraki gün Hatay’ın Bohşin ilçesinde, Akıl Oyunları Dersliği olarak kullanılmak üzere Bohşin İlkokulu’nun bahçesinde kuruldu. Prototipi kurulan bu süreksiz yapıdan çok sayıda üretilip, depremzedelerin farklı mekânsal muhtaçlıklarının karşılanması amaçlanıyor. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan, prototipi Hürriyet’e anlattı. Etraf dostu olan yapıda kolon olarak kullanılan kâğıt masura gerecin geri dönüştürülmüş kâğıttan üretildiğini ve tekrar kullanılabilir bir materyal olduğunu belirten Güçhan, ekonomik manada da avantaj sağladığını vurguladı. Masura Konut imali, sökümü ve afet bölgesine transferinin kolay olması ile de dikkat çekiyor. Bu yapıları bilmeyenlerin bile 10 günde teknik dayanak almaları halinde bütün gereçleri hazırlayıp, 1-2 günde meskeni inşa edilebileceği belirtiliyor. Yapının heyetimi bir günde tamamlanabiliyor.

KÜÇÜK KAMYONA SIĞIYOR

GERİ dönüştürülebilir organik gereçten üretilen konut, yine farklı hedeflerle kullanılabilecek. Yapının lojistiği konteynerlere nazaran çok daha kolay olduğu için de parçalanarak, bir TIR’a birden fazla yapı gereci sığabiliyor ve basitçe taşınabiliyor. Yapının birleşim ayrıntılarında, kolonların duvarlarla ve tabanla birleşiminde Japon mimarisine mahsus ayrıntılar yer alıyor. Çatıda da özel birleşim ayrıntıları bulunuyor. Yapının dış cephesi hava olaylarına karşı özel kollayıcı boyalarla yalıtıldı. Yonga levhalardan yapılan duvarların içine ve ahşap döşemenin altına da ısı yalıtımı yapıldı.

MALİYET 110 BİN LİRA CİVARINDA

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman Şahin Güçhan, karton ya da tahtadan oluşan şablonunun mesken formuna getirilmesiyle oluşturulan konutlarda maliyetin, 110 bin lira olduğunu söyledi. Yalıtım sorunu olmayan meskenlerde ısınma elektrikle sağlanabiliyor.

TEMELSİZ TASARLANDI

Ev, temelsiz bir yapı olarak tasarlanırken; temel yerine kullanılan kasaların içine kum torbaları yerleştirildi ve zelzeleye karşı yanal kuvvetleri sönümleyecek halde tasarlandı. Meskenlerin en az 3-4 yıl sıkıntısız kullanımı öngörülüyor. ODTÜ Acil Tasarım Stüdyosu, süreksiz çadır, hayvan barınakları ve tuvalet, süratli üretilebilir küçük konut üzere alternatifler üretmek için çalışmalar yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir