NASA, iklim değişikliğinde mineral tozlarının etkisini araştırdı

İklim değişikliği konusunda birtakım şahıslar bilim insanlarının tezlerini reddediyor olsa da bu dehşetli değişim gerçekleşmeye çoktan başlamış durumda. Tahminen yeni yapılan kıyı şeritlerinde otururken denizlerin 60 santim daha yükselmesi ya da gezegenin gitgide daha sıcak bir hale gelmesi pek inandırıcı gelmiyor lakin iklimde yaşanan değişimin, dünyayı nasıl etkilediğini çok düzgün görebildiğimiz bir yer var: Uzay.

NASA araştırmacıları, global ısınmayı daha âlâ anlayabilmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların en sonuncusu ise EMIT ismi verilen proje. Bu proje kapsamında mineral tozlarının atmosferdeki hareketleri incelendi.

MİNERAL TOZLARININ ETRAFINDAKİ HAVAYI ISITMA YA DA SOĞUTMA ÖZELLİĞİNE SAHİP

Webtekno’nun haberinde yer verdiği ayrıntılara göre kısaca EMIT olarak isimlendirilen Dünya Yüzel Mineral Tozu İnceleme misyonu, Nevada ve Sahara’ya odaklanıyor. Büyük çöllere sahip bu iki bölgeden kalkan mineral yüklü tozların atmosferdeki hareketi inceleniyor. Bu iki bölgenin seçilme nedeni ise buralardan atmosfere karışan mineral tozlarının etraflarındaki havayı ısıtma ya da soğutma özelliğine sahip olması.

İlk çalışmalarda Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan yapılan ölçümlerin Google Dynamic World bilgileri ile karşılaştırılması sonucunda, gezegenimizdeki sıcaklık değişimlerinin daha düzgün anlaşılması bekleniyor. Çünkü EMIT araştırmasına kadar parçacık tozlarının global manada iklime tesiri net olarak ortaya konulamamıştı.

NASA’nın baş bilim insanlarından olan kıdemli iklim danışmanı Kate Calvin, yaptığı açıklamada EMIT’in bilim beşerlerine Dünya’nın nasıl ısınıp soğuduğuna dair daha derin bir anlayış sunduğunu, Nevada ve Sahara’dan savrulan parçacıkların bütün sürece nasıl tesir ettiğini ortaya koyduğunu tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir