Muğla’da ilk sağım çam balı 61 bin TL!

MUĞLA (İGFA) – Ege İhracatçı Birlikleri ve İktisat Gazetesi İş birliğinde, Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü konut sahipliğinde düzenlenen Ege İhracat Buluşmaları Muğla Toplantısında konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türkiye’nin 4 Eylül 2023 tarihinde açılanan 2023-26 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programa kilitlendiğini, 2026 yılı sonunda Türkiye’nin 302,2 milyar dolar ihracat hedeflediğini, OVP’deki ihracat gayesine Muğla’nın 2 milyar dolarlık katkı sağlayabilecek potansiyele sahip olduğunu lisana getirdi.

“Ege İhracat Buluşmaları” ismini verdikleri toplantılarda, ihracatçı firmalarla bir ortaya geldikleri üzere ihracata başlamak isteyen firmaları bilgilendirdiklerini ve yüreklendirdiklerini paylaşan Eskinazi, “Her vakit söylüyorum, gerek tarım, gerek sanayi, gerekse madencilik bölümünde üretim yapan firmalarımızın üretimlerinin en az yarısını ihraç edecek yetkinliğe ulaşması ana gayemiz. Muğla, 2 milyon 50 bin dekar tarım alanında, 30 bine yaklaşan üreticisiyle, 3 milyon 65 bin ton bitkisel üretim, 378 bin ton süt üretimi, 170 bin ton su eserleri ve 6 bin 578 ton bal üretimi gerçekleştiriyor. 2021 yılında 775 milyon dolar ihracat yapan Muğla, 2022 yılı sonunda TÜİK bilgilerine nazaran; Muğla 1 milyar 14 milyon dolarlık ihracatla maksadını tutturdu hatta aştı. 2022 yılında Muğla’mızın ithalatı ise; 393 milyon dolarda kaldı. Muğla’nın ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 258 oldu. Bir öbür tabirle Muğla yaptığı her 100 dolarlık ithalat için 258 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve 621 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. Ülkemizin 2022 yılında 110 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğini düşündüğümüzde Muğla’nın verdiği dış ticaret fazlası çok daha kıymetli” diye konuştu.

2022 yılında Muğla’nın ihracatında tarım eserlerinin hissesinin 896 milyon dolara ulaştığı bilgisini veren Eskinazi, “Muğla Türkiye’nin tarım eserleri ihracatından yüzde 2,6 hisse aldı. Burada lokomotif 803,9 milyon dolarla Su eserleri ve hayvansal mamumler dalımız oldu. Bu dalımız Muğla’nın ihracatının yüzde 79’unu tek başına yaptı. Su eserleri ihracatımıza vilayetler bazında baktığımızda Muğla Türkiye birincisi. Muğla’dan tarım dallarında ikinci basamakta 35,4 milyon dolarlık meblağla yaş meyve zerzevat dalımız var. Muğla’nın yaş meyve zerzevat ihracatının kalıntısız ve kaliteli olması için yıllardır narenciye üreticilerimize akdeniz meyve sineği tuzağı takviyesi veriyoruz. Muğla’dan tarım eserleri ihracatında üçüncü sırada 26 milyon dolarlık döviz getirisiyle Hububat bakliyat ve yağlı tohumlar dalımız yer aldı. Zeytin ve zeytinyağı, meyve zerzevat mamulleri ve odundışı orman eserleri dalları de Muğla’nın ihracatına katkı koydular. Muğla’nın 2023 yılında tarım eserleri ihracatının 1 milyar doları aşacağına inanıyorum” dedi.

SEZONUN BİRİNCİ ÇAM BALI 61 BİN TL

Ege İhracat Buluşmaları Muğla Toplantısında açılış konuşmaları sonrasında Muğla’nın birinci sağım çam balı için bir mezat düzenlendi.

Hüseyin ve Nürsel Köseoğlu tarafından üretilen balın geliri, geçtiğimiz aylarda Edirne Keşan’daki elim kazada hayatını kaybeden Köyceğizli arıcı aileye, makine ekipman dayanağı olarak ikram edildi.

Muğla’da bu yılın birinci balı için yapılan açık artırma kıran kırana geçti.

Yaklaşık 2 kg’lık bal, 61 bin TL ile Ege Su Eserleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Bedri Girit’te kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir