Marmara depreminde iki ilçe için tehlike çanları çalıyor!

İstanbul Sarsıntı Seferberlik Planı Toplantısında gelen ihtar, beklenen Marmara zelzelesinin gerçekleşmesine durumuna dair kaygıları tetikledi. E-5’i çevreleyen büyük yapılar sarsıntı durumunda ulaşımı engelleme riski oluşturuyor. Üstelik yapılan tespitlere nazaran bu binaların bir kısmının ‘kırılgan’ olduğu ortaya çıktı.

Avcılar ve Küçükçekmece tehlike saçıyor

NTV’nin haberine nazaran; uzmanlara nazaran E-5 karayolu için en büyük tehlike Avcılar ve Küçükçekmece’de. Zira bu 2 ilçede E-5’in bitişiğinde büyük yapılar bulunuyor ve bu yapılar uzmanlara nazaran büyük tehlike saçıyor.

‘Aksamalara yol açabilir’

Bu binaların oluşturduğu riske ait konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe şunları söyledi:

“Bunların bir kısmının hem taban özellikleri, binaların yaşını da ortaya koyduğumuzda bu bölgedeki binaların bir kısmının kırılganlığını tespit ediyoruz. Bu yapılar kırıldığında E-5’i kapatma, E-5’teki ulaşımın kesintisiz olarak sürmesini engelleme riski taşıyorlar. Arama-kurtarma çalışmalarından lojistiğe kadar birçok kişinin aksamasına da yol açabilir.”

Çözüm teklifini açıkladı

Öte yandan Gökçe, bina güçlendirmesi kadar öncelik sıralamasının da kıymetli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Çürük yerdeki çürük yapılardan başlayarak bunları da öncelikle tahliye koridorlarındaki, ana ulaşım arterleri üstündeki yollardan, onların etrafındaki binalardan başlayarak yaparsak kolay müdahale edilebilir bir kent tasarlamış oluruz.”

‘Yeni yol açma çabasındayız’

Kaçış ve tahliye güzergahlarına değinen Gökçe, “En temel yolumuz Basın Ekspres yolu. Buna alternatif hem Bağcılar’da hem Küçükçekmece’de kuzey-güney doğrultusunda yol açmak tarafında bir efor içindeyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir