Macron: Topluca yeni bir düzene geçtik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski bir tertipten yeni bir tertibe topluca geçiş yapıldığını belirtti.

Paris’te Elysee Sarayı’nda Fransız belediye liderlerinin yanı sıra birtakım Ukraynalı belediye liderlerini ağırlayan Macron, buradaki konuşmasında, Fransız toplumundaki değişimlere işaret etti. Macron, şiddetin toplumlara yerleştiğini belirterek “Demokraside nefret ve şiddete yer yok zira bizi temsil eden bireyleri seçiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Fransa’nın farklı deniz çok topraklarında son vakitlerde meydana gelen “şiddet olaylarına” atıfta bulunan Macron, “Eski bir sistemden yeni bir tertibe topluca geçiş yapıyoruz. Epey tansiyonu yaratan bu” tabirini kullandı.

Son yıllarda “sarı yelekliler”, Covid-19 salgını, Avrupa kıtasına geri dönen savaş ve güç üzere krizlerden geçildiğine dikkati çeken Macron, diğer krizler de geçireceklerini söyledi.

ZELENSKİY’LE EŞ BAŞKANLIK YAPACAK

Ukrayna-Rusya Savaşı’na da değinen Macron, Rusya’nın Ukrayna halkını ümitsizliğe itmek istediğini belirtti. Rusya’yı kastederek “Hedefler artık askeri değil hücuma uğrayanlar yalnızca (Ukraynalı) savaşçılar değil” diyen Macron, 13 Aralık’ta Paris’te Ukrayna’yı desteklemek için düzenlenecek konferansa Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ile eş başkanlık yapacaklarını bildirdi.

Macron, bu savaşın Fransızlar üzerinde direkt sonuçları olduğundan bahsederek Fransızların enflasyonla, güçle alakalı telaşlar üzerinde durduğunu ve artan güç fiyatlarının belediyeleri de etkilediğini kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir