LGS merkezi sınavı sona erdi

iselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi imtihan 09.30’da başladı.

Birinci oturumda, öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama müddeti verildi.

İkinci oturum ise 11.30’da başladı ve 12.50’de sona erdi. Öğrencilerin ikinci oturumda matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soruyu yanıtlamaları için 80 dakika mühletleri oldu.

İki imtihan oturumu ortasındaki 45 dakikalık vakit diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak muhtaçlıklarını giderdi.

SINAVA GİRMEYENLER MAHALLÎ YERLEŞTİRME İLE LİSELERE GİRECEK

Öğrenciler, imtihan kitapçıklarını yarın imtihana girdikleri okullardan alabilecek. Bugün öğlenden sonra, yanıt anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor.

Sözel ve sayısal kısımlardaki her bir alt test için hakikat ve yanlış yanıt sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin hakikat karşılık sayısından yanlış karşılık sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları, 26 Haziran’da www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç dokümanları posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla LGS tercih ve yerleştirme kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Sınava girmeyen öğrenciler, mahallî yerleştirmeyle liselere yerleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir