Konut yatırımcısının tercihi yurt dışı!

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de her vakit inançlı bir yatırım aracı olarak görülen konut alımları, son periyotta yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle düşüşe geçti.

TÜİK’in son bilgilerine de yansıyan Türkiye’deki konut satışları genel olarak bir evvelki yıla nazaran yüzde 17,5 oranında azalırken, 1 milyon 225 bin 926 adede ulaştı. Fakat son 9 yılda düşük performans gösterdiği kaydedildi. Kredili konut alımı yüzde 36,6 azalışla 177 bin 748 oldu.

Yurt içi konut alımlarında durum buyken, yabancı yatırımlarda durum farklı.

Artan fiyatlar, krediye erişim, yüksek faiz oranları ve yatırım alımlarında kredi kısıtlamaları da gayrimenkul yatırımcılarının rotasını değiştirdi.

Türk devletinin yurt dışındaki yatırım maksatlı gayrimenkulleri 2023’te önemli oranda arttı. 2022’de 701 milyon dolar olan toplam yatırım fiyatı ise yüzde 173,6 artarak 2023’ün birinci 11 yerinde 1 milyar 918 milyona yükseldi.

YATIRIMCILARA TÜRKİYE FİYATLARIYLA YURT DIŞINDA YATIRIM CAZİP GELİYOR

Bu fiyatlar karşısında Türk yatırımcılar için ülkedeki fiyatlarla yurtdışında yatırım yapmanın daha cazip hale geldiğini belirten Cornucopia Küresel Kurucu Ortağı Simon Jeffery, “İnsanlar, krediye ulaşamadığı vakit emlak alamıyor. Konut fiyatları birtakım yerlerde yüzde yüzü geçti. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenlerin yurt dışı eğilimi artıyor. Bilhassa İngiltere pazarına Türklerin ilgisi epeyce yüksek. Geçtiğimiz 18 ay boyunca İngiliz halkı, yüksek faiz oranları nedeniyle gayrimenkul satın almakta zorlandı. Talebin düşük olmasından yararlanan memleketler arası yatırımcıların sayısı arttı. Sarıyer’de, Nişantaşı’nda ya da Beşiktaş’ta 12,5-15 milyon liralık bir daire almak yerine Manchester’ın en seçkin sitelerinden birinde 2 yatak odalı bir daireye sahip olabilirsiniz. Birebir vakitte döviz cinsinden sağlanan kira geliri de yatırımı daha da cazip hale getiriyor. İngiltere’de geçtiğimiz yıl ortalama aylık kira gelirlerinin yüzde 10’un üzerinde artması, Türkiye’deki emsallerine nazaran daha kısa müddette amortisman sağlanacağı manasına geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir