Kayak merkezleri suni karla ayakta duruyor

Türkiye Kayak Federasyonu Lideri Ali Oto, kayak merkezlerindeki yapay karlama sistemlerinin değeri, bu dönem dünya genelinde kar yağışının azlığı ve 21 Ocak Dünya Kar Günü hakkında açıklamalarda bulundu.

Oto, “Bu sene tüm dünyada kar badiresi var. Karın bedelini anlamamız lazım. İnşallah önümüzdeki günlerde karın yağmasını bekliyoruz. Belli kayak merkezlerimizde yapay karlama devam ediyor. Yarışmalarımızda hiçbir düşünce yok fakat istiyoruz ki Türkiye kış mevsiminde kar alsın. ‘Kar bir gün para edecek lakin siz kıymetini bilmeyeceksiniz’ diyen bir büyüğümüz vardı, artık bugünleri yaşıyoruz” diye konuştu.

Erzurum Palandöken, Kayseri Erciyes, Erzincan Ergan Dağı ve Sivas Yıldız Dağı kayak merkezlerinde yapay karlamanın devam ettiğini belirten Oto, şunları kaydetti:

“Bunun yalnızca kar makineleriyle olması gerekmiyor, hava koşullarının da tutması gerekiyor. Bu sene birinci karlamayı Erzurum yaptı, bu hususta memnunuz. Hava kuralları da tuttu ve profesyonel oldu. Kayseri ve Sivas da çok başarılı. Erzincan’da hava kuralları tutmadı, yeni yeni yağdırmaya başladılar. Bunun ilerlemesi için ülkemizde makul kayak merkezlerinin kesinlikle yapay karlama yapması lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir