Karadeniz’in yenilikçi bilim üssü devrede

ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Yüzyılı’nda daha büyük muvaffakiyet kıssaları oluşturmak için tıpkı ulusal SİHA’larımızı ve Türkiye’nin arabasını geliştirirken olduğu üzere yenilikçi teknolojilerde yetkinliklerimizi daha da güçlendirmeye odaklanacaklarını söyledi.

Karadeniz’in yenilikçi bilim üssü Trabzon Üniversitesi’nde hayata geçirilen Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezi’nin açılışında konuşan Bakan Kacır, yapay zeka başta olmak üzere dijital teknoloji alanlarında muazzam değişimler yaşandığına dikkati çekti. Bakan Kacır, “Sosyal hayattan iş süreçlerine, üretim modellerinden tüketici davranışlarına kadar tüm alanlarda bedel üretimi, bilgi temelli yenilikçi yaklaşımlarla tekrar şekilleniyor. Türkiye olarak, dijitalleşmenin getirdiği bu yeni dünya tertibinde üreten ve siyaset belirleyen bir güç olmamızı sağlayacak insan kaynağı altyapısını inşa ediyoruz.” dedi.

Kacır, Yapay Zeka Kodlama Merkezi’nin de bu doğrultuda atılmış kıymetli bir adım olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde son 21 yılda dev bir AR-GE ve yenilik ekosistemi inşa ettiklerini belirten Kacır, “Sayıları 1600’ü aşan AR-GE ve tasarım merkezleri, 10 bine yaklaşan teknoloji teşebbüsüne konut sahipliği yapan 101 teknopark ve 272 bini aşan AR-GE çalışanı, bu ekosistemin odağında yer almakta.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir