John F. Kennedy’nin aşı karşıtı yeğeni başkan aday adayı oldu

Suikast sonucu öldürülen eski ABD Lideri John F. Kennedy’nin yeğeni Robert F. Kennedy Jr., 2024’te yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’nin lider adayı olabilmek için müracaat yaptı. 69 yaşındaki Kennedy, ağabeyi üzere suikasta kurban giden Senatör Robert F. Kennedy’nin oğlu. Etraf avukatı olan Kennedy tıpkı vakitte aşı zıddı bir kampanyacı.

Instagram, Kennedy’nin hesabını 2021’de “çürütülmüş argümanları tekrar tekrar paylaştığı” için kaldırdığını açıklamıştı. ABD Lideri Joe Biden, adaylığını şimdi resmi olarak açıklamadı. Fakat Biden’ın yine başkanlık yarışına katılması bekleniyor. CBS News, Biden’ın yaz başında resmi olarak adaylığını ilan etmesinin beklendiğini bildirdi.

‘ÖNCELİĞİM ŞİRKETLER ORTASI BİRLEŞMEYİ SONA ERDİRMEK OLACAK’

Demokrat Parti’de geçen ay Williamson da aday adaylığı yarışına katılmıştı. Kennedy ise mart ayında Twitter hesabında başkanlık yarışına katılmayı düşündüğünü duyurmuştu: “Eğer aday olursam, en büyük önceliğim, iktisadımızı mahveden, orta sınıfı paramparça eden, topraklarımızı ve sularımızı kirleten, çocuklarımızı zehirleyen ve bizi kıymetlerimiz ve özgürlüklerimden eden devlet ve şirketler ortasındaki yoz birleşmeyi sona erdirmek olacak.”

KARDEŞİ ‘ÇOK TEHLİKELİ’ DEMİŞTİ

Bir etraf hukuku firmasının kurucu ortağı olan Kennedy, New York’taki Hudson Irmağı’nı temizlemek için çalışmak da dahil olmak üzere pak su üzere hususlarda kampanya yürüttüğü için takdir topladı. Fakat aşı tersi görüşleri, kendi ailesi de dahil olmak üzere güçlü bir reaksiyona neden oldu. 2021’de kız kardeşi Kerry Kennedy, onu bu mevzuda “çok tehlikeli” olarak nitelendirdi.

‘TRAJİK BİR HALDE YANLIŞ’

2019’da öbür üç aile üyesi, Politico’da Kennedy’nin aşı aksisi görüşlerini kınayan bir yazı kaleme aldı. Kız kardeşi Kathleen Kennedy Townsend, erkek kardeşi Joseph P. Kennedy II ve yeğeni Maeve Kennedy McKean, görüşlerinin “trajik bir halde yanlış” olduğunu ve “ölümcül sonuçları” olduğunu söyledi.

2022’de Facebook ve Instagram, “Children’s Health Defence” isimli Kennedy tarafından kurulan bir aşı aykırısı kümenin hesaplarını, tıbbi yanlış bilgilendirmeyle ilgili şirket siyasetlerini “defalarca” ihlal ettiği için kaldırdı. Lakin korona virüsü pandemisi sırasında küme büyüdü ve geliri ikiye katlanarak 6,8 milyon dolara ulaştı.

Kennedy ayrıyeten, eski Beyaz Saray Sıhhat Danışmanı ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci’yi, “Batı demokrasisine karşı tarihi bir darbe” yapmakla suçladığı bir kitap yayınladı. Ayrıyeten geçen yıl Washington DC’de aşı aykırısı bir konuşma sırasında Nazi Almanya’sına da atıfta bulundu. Kennedy’nin “spazmodik disfoni” denen, gırtlağındaki kasları etkileyen bir ses ve konuşma bozukluğu var. 2014 yılında aktris Cheryl Hines ile evlenen Kennedy, Los Angeles’ta yaşıyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir