İngiltere Kralı 3. Charles’ın yarın yapılacak taç giyme töreni birçok ilki barındıracak

İngiltere Hükümdarı 3. Charles’ın yarın yapılacak taç giyme merasimi, asırlardır devam eden geleneklerin yanında birçok birincisi barındıracak.

Buckingham Sarayı ile İngiltere Kilisesi’nin manevî başkanı Canterbury Başpiskoposunun resmi ofisi Lambeth Sarayı’nın verdiği bilgilere nazaran, yarın yapılacak taç giyme merasiminin ayrıntılarını derledi.

Ülkede 70 yıl sonra yapılacak birinci taç giyme merasimi olma özelliği taşıyan seremoni, 1300’lü yıllarda hazırlandığı düşünülen Liber Regalis’te (Kraliyet Kitabı) yer alan ayrıntıların yerine getirildiği bir merasim olacak.

Yarın yapılacak merasim için Kral 3. Charles, mahallî saatle 10.20’de Buckingham Sarayı’ndan beraberindeki aile üyeleri ve askerlerle çıkarak yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşe başlayacak.

Törenin kiliseye gidiş kısmında 1400 askerlik kortej hükümdara eşlik edecek. Kral, saraydan çıktıktan sonra, evvel saray önündeki The Mall Caddesi’ni yürüyecek, akabinde Amirallik Kemeri’nin altından geçerek Londra’nın simge yerlerinden Trafalgar Meydanı’na ulaşacak.

Buradan Başbakanlık ve kimi bakanlıkların bulunduğu Whitehall Caddesi’ne dönecek kortej, cadde sonunda İngiltere Parlamentosunun bulunduğu Parlamento Meydanı’na varacak.

Kortej, meydanın batı kısmında yer alan Westminster Katedrali’ne hakikat yürürken, kral ve merasimde yer alacak kortej katedralden içeri girecek.

Halktan bağlılık yeminine katılması istenecek

Kralı katedral girişinde tarihte birinci sefer olacak halde kilise korosundan bir genç karşılayacak. Burada karşılama cümlesini söyleyen gence Kral Charles, “Onun ismine ve onun örneğinde olduğu üzere hizmet görmek için değil hizmet etmeye geldim.” diyecek. Bu konuşma tüm izleyiciler tarafından da duyulacak.

Ardından merasimi yöneten Canterbury Başpiskoposu Justin Welby ve kimi lordlar, hükümdarı tanıdıklarını deklare eden konuşmalarını yapacak ve İncil takdim edilen kral, hükümdar yemini edecek.

Hindu olan Başbakan Rishi Sunak’ın İncil’deki Koloselilere Mektup kısmını okuyacağı merasimde, tarihte birinci sefer bayan rahipler de yer alacak. Bu rahiplerden Londra Piskoposu Sarah Mullally de İncil’den bir kısım okuyacak.

Yine tarihte birinci defa Galce, İskoçya Keltçesi ve İrlanda Keltçesinde ilahilerin söyleneceği merasimde kral, Kudüs’te hazırlanan kutsal yağla kutsanacak.

Törenin en mahrem kısmı olan bu kısımda hükümdarın üstü bir örtüyle örtülecek ve Başpiskopos Welby, hükümdarın elini, alnını ve göğsünü yağ sürerek kutsayacak.

Kral, kutsama anında dünyevi unvanlardan arınarak rabbin huzuruna çıkmayı simgeleyen kefen tunik ile kaftan ve pelerin giyecek. Kutsamadan sonra ise kraliyet mücevherleri kendisine takdim edilecek.

Tarihte birinci defa mücevherler, farklı dinlere mensup Lordlar Kamarası üyelerince hükümdara takdim edilirken, bu kademeyi hükümdara Aziz Edward Tacı takılması ve hükümdarın tahta oturması takip edecek.

Tahta oturan hükümdara yapılacak bağlılık yemini televizyondan halka da gösterilecek ve halktan bağlılık yeminine katılması istenecek. Tahta oturan hükümdarın elinde dini ve siyasi gücünü sembolize eden aksesuarlar da bulunacak.

Kutsanma anının müziği, Şampiyonlar Ligi müziğinin esin kaynağı

Taç giyme merasimi, görsel gösteri sunmanın yanında dinlemesi keyifli bir klasik müzik konseri havasında da geçecek.

Bestelenmiş İncil kısımları ve farklı klasik müzik yapıtlarının lisana getirileceği merasimin en meşhur modülü George Frideric Handel’in “Zadok the Priest” yapıtı olacak.

Hazreti Süleyman’ın kral ilan edilmesini anlatan yapıtı, futbol izleyicileri yakından biliyor. Eser, Şampiyonlar Ligi müziğinin de esin kaynağı.

Törende, yüzyıllardır çalan Johann Strauss, William Boyce, William Byrd, Thomas Weelkes ve Orlando Gibbons’un yapıtlarının yanı sıra çağdaş klasik müzik bestekarlarından Tarık O’Regan, Debbie Wiseman ve Roxana Panufnik’e ilişkin eserler çalınacak.

1200 askerle giden kral 4 bin askerle dönecek

Kraliçe Camilla’nın da taç giymesiyle sona erecek taç giyme merasiminin akabinde Buckingham’a dönüş başlayacak. Kiliseye 1400 bireyle gelen kral, saraya 4 bin askerle dönecek.

Kral, dönüş yolunda Aziz Edward Tacı yerine İmparatorluk Devlet Tacı’nı takarken, üzerine de İmparatorluk Kaftanı’nı giyecek. Hükümdarın taç giymesi erdemine ülkedeki 13 nokta ile birtakım askeri gemilerde 21 pare top atışı yapılacak.

Londra’daki Londra Kulesi ve Horse Guards Parade’de ise 62 pare top atışı ile 6 salvo gerçekleştirilecek. Kral, geldiği yoldan saraya döndükten sonra halkı saray balkonundan aile üyeleriyle selamlayacak.

Törene Avrupalı kraliyet aileleri de katılacak

Avrupa’da birçoklarının ortasında akrabalık bağı bulunan kraliyet aileleri mensupları da İngiltere Hükümdarı 3. Charles’ı, yarın düzenlenecek taç giyme merasiminde yalnız bırakmayacak.

Monarşinin sürdüğü İspanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, Lüksemburg, İsveç ve Norveç’ten kraliyet ailesi üyeleri, Kral Charles’ın tarihi Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek taç giyme merasimine katılacak davetliler ortasında yer alıyor.

Kralın taç giyme merasimi görkemli bir konserle kutlanacak

Kral Charles’ın taç giyme merasimini kutlamak emeliyle ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerden biri, merasimden bir gün sonra 7 Mayıs’ta Windsor Kalesi’nde dünyaca ünlü sanatkarların sahne alacağı görkemli konser olacak.

Dünya çapında 100’den fazla ülkede canlı izlenecek konserde, ABD’li ünlü müzikçi Katy Perry, İtalyan müzisyen Andrea Bocelli ve ABD’li müzikçi ve kelam müellifi Lionel Richie üzere çok sayıda isim sahne alacak.

Buna karşılık, Kral Charles’ın davetini geri çevirdiği öne sürülen Adele, Robbie Williams, Elton John ve Harry Styles üzere dünyaca ünlü birçok İngiliz müzikçi ise konserde yer almayacağını açıkladı.

Kraliçe’nin 1953’teki taç giyme merasiminden farkı ne olacak?

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 1953’te 3 saat süren taç giyme merasimine 8 binden fazla konuk katılırken, Kral Charles için yapılacak merasimin daha kısa ve küçük kapsamlı olması bekleniyor. Kral Charles’in taç giyme merasimine, 2 bin 200 davetlinin katılacağı biliniyor.

Öte yandan, Kraliçe’nin taç giyme merasimi televizyondan canlı yayınlanan birinci merasim oldu ve bunu 20 milyondan fazla kişi televizyondan izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir