Hürriyet yazarı: Özel sağlık sigortasında fiyatı düşürmenin formülü

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, özel sıhhat sigortasında fiyatı düşürmenin yollarını yazdı.

Doğan, şunları kaydetti:

“Özel sıhhat sigortanızı tamamlayıcı sıhhat sigortasına çevirebilirsiniz.

Bugün üç kişilik bir aile, ayakta ve limitli yatarak tedaviyi kapsayan özel sıhhat sigortası yaptırmak istediğinde primi 50-55 bin liralarda. Birebir aile, tıpkı kurallarda tamamlayıcı sıhhat sigortasını tercih ederse fiyat 25 bin liraya düşüyor.

Özel sıhhat sigortası tercih edip de yalnızca yatarak tedavili bir sigorta alındığında üç kişilik bir ailenin 50 bin liralık primi 20 bin liraya iniyor.

Tamamlayıcı sıhhat sigortası tercih edip, ayakta tedaviyi almayıp, yalnızca yatarak tedavili bir poliçe yaptırıldığında üç kişilik bir ailenin ödeyeceği prim 4 bin liraya kadar düşüyor.

Özel sıhhat poliçesi yenilenirken ya da yeni yaptırılırken yalnızca yatarak tedavi tercih edilirse primler yarı yarıya iniyor. Ayakta tedavi seçilecekse de iştirak hisseli poliçeler tercih edilebilir. Yani, sigorta şirketi ayakta tedavinin makul bir ölçüsünü karşılar, üzerini sigortalı cepten öderse primlerde önemli indirimler olur.

Sigortayı yaptırırken ya da yenilerken sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen A sınıfı hastaneler kapsam dışı bırakılarsa prim yüzde 25-30 ortasında ucuzluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir