Hidroelektrik enerjinin geleceği zirvede konuşulacak

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’deki 756 hidroelektrik santrali ülkenin elektrik şurası gücünün üçte birini oluşturuyor. 160 milyon megavatsaat güç üretebilecek potansiyeli bulunan hidroelektrik güç kesiminin temsilcileri birinci sefer gerçekleştirilecek Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde buluşacak

Zirvede, HESİAD üye şirketleri, HES bölümü tedarikçileri ve kamu iştirakleri bir ortaya gelecek. Türkiye genelinde yenilenebilir güç üretimi geçekleştiren ve üreten HES yatırımcıları, işletme firmaları, proje ve mühendislik firmaları ile inşaat kesimine yönelik üretim yapan sanayicilerin katılacağı Zirve’de kesimin gündemindeki yatırımlar ile suyu en verimli biçimde kullanmaya yönelik rehabilitasyon ve optimizasyon çalışmaları masaya yatırılacak.

DÜNYADA HİDROELEKTRİK ŞURASI GÜCÜNDE BİRİNCİ 10 ÜLKE ORTASINDA YER ALIYORUZ

Yenilenebilir gücün global genişlemesine vurgu yapan Hidroelektrik Santralları Sanayi İş İnsanları Derneği (HESİAD) İdare Şurası Lideri Elvan Tuğsuz İnanç, “Enerji güvenliği kaygıları ile etraf dostu güç üretimi mevzularının kesişim kümesinde bulunan yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarının süratli büyüme ivmesi tüm dünyada artacak. Hidroelektrik güç, şu anda dünya elektriğinin yüzde 15’ten fazlasını sağlıyor. Önümüzdeki 30 yıl içinde hidroelektrik kapasitesinin iki katına çıkması ve değişken rüzgâr ve güneş gücünü destekleyen, depolama imkanı olan yeşil güç kaynağı olarak büyümesini sürdürmesi bekleniyor. Türkiye, hidroelektrik şurası gücünde dünya genelinde birinci 10 ülke ortasında yer alıyor. Ülkemizin güç üretiminde, hidrolik güç, yenilenebilir güç kaynakları içinde birinci sırada bulunuyor. Yıllık 160 milyon megavat saat elde edecek şurası güç potansiyelimiz mevcut. Türkiye Barajları ve Hidroelektrik Santralleri Zirvesi’nde dalın bugünü ve geleceği için bu potansiyeli ortaya çıkaracak adımların tartışılması planlanıyor. Zirve’de, öbür güç kaynaklarıyla entegre hibrit santraller, santral verimliliklerini artırmak için gerekli yenilikçi teknolojiler, rehabilitasyon muhtaçlıkları ve dijitalleşme de gündeme gelecek” diye konuştu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir