Güneşe karşı saç sağlığınızı ihmal etmeyin! Dr. Servet Terziler yazdı

Sağlıklı beslenerek saç kalitenizi artırın

Beslenme sıhhatin her basamağı ile birebir tesirli. Sağlıklı, parlayan ve gür saçlar için kâfi derecede protein alımı değerli. Et, yumurta, süt ve balık, proteini bol ölçüde barındıran besinlerdir. Saçınızın demir ve bir çeşit mineral kaynağı olan ferritini muhtaçlığını karşılaması için haftada en az bir defa kırmızı et tüketmelisiniz biz tabipler olarak öneriyoruz. Saçınız için en değerli öğünler kahvaltı ve öğle yemeğidir. Ayrıyeten beslenmenizin meyve, zerzevat ve tahıl açısından da varlıklı olmasına ihtimam gösterin. Saçlarınız böylece kâfi ölçüde mineral ve vitamini alır.

Demir açısından güçlü besinler saçları güçlendirir, dokusunu geliştirir ve büyümesini uyarır. Bol bol yağsız et, balık, az yağlı peynirler, yumurta akı, ıspanak ve soya tüketin. Meyve, fındık, zerzevat ve tahıl da beslenme sisteminizde kesinlikle olsun.

Kişiye özel IV Nutritions dayanaklı saç tedavisi

IV Nutritions takviyeli saç tedavisinde şahsa özel hazırlanan vitamin bazlı serum bedene damardan direkt olarak uygulanıyor. Vitaminlerin serum formunda damardan verilmesi, içeriğinin saçı besleyen kılcal damarlara ağır bir halde ulaşmasını sağlıyor. Kılcal damarlardan gereksinim duyduğu vitaminleri alan kökler güçlenirken saç telleri kısa mühlet içinde sağlıklı, parlak ve canlı bir görünüme kavuşuyor.

Saçınızı nemlendirin

Su, bedenin nem istikrarını sağlar ve cildi nemlendirir. Tıpkı şey saçlarınız için de geçerli. Bol su tüketimi ile sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün. Nemini kaybeden saçlar, cansız ve sönük bir görünüme ulaşır. Bunun en büyük nedeni ise saçların gereksinimi olan bakımı yapmamaktır. Tıpkı cilt üzere temizleme, nemlendirme ve maske rutinlerine gereksinim duyan saçlarınıza canlandırıcı bakım için yapmanız gereken nem bakımı uygulamaktır.

Aynı vakitte denizden yahut havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızı arındırmak için kesinlikle yıkamalı yahut bakım kremi ile bakım yapmalısınız.

Saçlarınızı ısıdan uzak tutun

İster saç kurutma makinesi ister maşa isterseniz saç düzleştiricisi kullanıyor olun; tüm saç aletlerinizi olabildiğince düşük ısılarda çalıştırarak saçlarınızda ısıdan ötürü meydana gelebilecek olumsuz tesirleri minimuma indirin.

Aynı vakitte denize ya da havuza girmeden evvel saçlarınızı soğuk su ile yıkayın. Çıktıktan sonra da saçlarınızı yıkayın ve klor ya da deniz tuzundan arındırın.

Güneşlenirken şapka kullanmayı ihmal etmeyin. Şapka takmak, saçları direkt güneş ışınlarına maruz kalmaktan koruyan en pratik formüldür.

Doğru tarak kullanımı önemli

Denizden yahut havuzdan çıktın sonra bilhassa saç uçları birbirine karışır. Saçlarınızı açmak için nazik davranmalı ve gerçek tarağı seçmelisiniz. Islak saçlarınızı evvel bir havlu ile nazikçe kurulayın sonra geniş dişli tarak yardımıyla yeniden nazikçe tarayın.

UV muhafaza faktörlü eser kullanın

Güneşe çıkmadan evvel saçlarınıza süreceğiniz UV müdafaa faktörlü saç bakım eserleri sayesinde saçınızın daha az yıpranmasını sağlayabilirsiniz. Tıpkı vakitte saç renginize ve özelliklerine nazaran içerikler tercih ederseniz muhafaza kalkanınız daha güçlü ve tesirli olur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir