Geleceğin şampiyonları pist bisikletinde yetişecek

KONYA (İGFA) – Türkiye Bisiklet Federasyonu, Türkiye’de bisiklet sporunu tabana yayma ve ülkemizi bisiklet ülkesi yapma vizyonu ile genç atletlere yönelik eğitim programlarına bir yenisini ekledi.

Avrupa Şampiyonasında alınan muvaffakiyetlerin yarattığı tesir ile gün geçtikçe ilginin arttığı pist bisikleti disiplininde atlet gelişim projesine 2024 yılı birinci periyodunda 120 genç bisikletçi katılıyor.

Konya’da İslami Dayanışma Oyunları ile birinci defa 2022 yılında kapılarını açan Türkiye’nin birinci ve tek Olimpik Velodromu’nun hizmete girmesi akabinde 2023 yılında, yalnızca bir yıl içinde, milletlerarası arenada ulaşılan madalyalarla bir arada tarihi zaferler yaşadığımız pist bisikletinde yeni şampiyonların yetişmesi amaçlanıyor. Programın birinci basamağında 2007-2008 doğumlu atletler Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Konya Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi bünyesinde vazifeli ulusal kadro antrenörleri eşliğinde pist bisikleti branşında temel eğitimlere katılıyor.

2024 Ocak ayında başlatılan program kapsamında şimdiye kadar Türkiye’nin 22 farklı vilayetinden 3’er günlük eğitim programına katılan genç yetenekler, Türkiye Bisiklet Federasyonu “Pist Bisikleti Temel Eğitim Programı” kapsamında vazife alan tecrübeli antrenörler nezaretinde pist bisikleti disiplininde bilgi ve hünerlerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Program, genç sportmenlerin periyodik kamplar ve testler aracılığıyla gelişimlerinin yakından takip edilmesini sağlayarak, hazırlık kampları ve karşılaşmalara katılmalarına fırsat vermeyi hedefliyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Lideri Emin Müftüoğlu: “Pist bisikletinde geleceğin şampiyonlarını yetiştireceğiz” dedi.

Genç sportmenlerin yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmak, pist bisikleti branşında yetenekli yeni jenerasyonlar yetiştirmek ve ülkemizi memleketler arası alanda en yeterli formda temsil etmek emeliyle düzenlenen bu eğitim programı sayesinde genç sportmenlerin birinci defa Velodromda idman yapma ve pist bisikletini daha yakında tanıma fırsatı bulduğunu belirterek, “2022 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katkılarıyla açılışını yaptığımız Konya Olimpik Velodromu ile birlikte pist bisikletinde adeta altın çağımızı yaşadık. Bir sefer daha Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Spor Bakanımız Dr. Osman Aşkın Bak’a sporu tabana yayma vizyonlarıyla atletlerimize sağladıkları takviyeler için teşekkür etmek istiyorum. Geçtiğimiz yıl Avrupa Bisiklet Biriliği 23 yaş altı ve Gençler Avrupa Pist Şampiyonası’nın birinci gününde Genç Erkekler “Scratch” finalinde 10 km (40 tur) aralıkta düzenlenen yarışta Avrupa ikinciliği, ve “Points Race” (Puanlı Yarış) finalinde ise Avrupa üçüncülüğü elde ettik. Kazandığımız madalyalar bunun bir göstergesi. Artık de Pist Bisikleti Temel Eğitim Programı ile genç atletlerimize kendi ülkemizde Velodrom ile tanışma ve yarış fırsatı verip, geleceğin şampiyonlarını yetiştireceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir