EÜAŞ’tan 20 megavatlık tesis… ‘Hidrojende yol alıyoruz’

TG Expo Genel Müdürü Cem Şenel, bu yıl fuarda 100’den fazla iştirakçi olduğunu ve 20 bin konuk hedeflediklerini söyledi. Fuarlara her sene yabancı ilgisinin arttığını belirten Şenel, “Türkiye’nin çıkış yolu ihracat. Katma kıymeti yüksek ihracat yapmamız gerekiyor” dedi.

DÖNÜŞÜM KONUŞULUYOR

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz de Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Dünyanın ana konusu güçte dönüşüm. Zira dünya karbon emisyonunun azalması gerektiğine inanıyor. Gücün tamamını karbonsuz üretmemiz lazım. Bununla ilgili planlar ortaya konuldu lakin karbonsuz bir dünyaya hazır değiliz. Dünyanın an itibariyle doğalgaz elektriğinin yüzde 41’i kömür santrallarından. Hasebiyle yerine alternatifler konulması gerekiyor. Hidrojen bizim gelecekteki güç kaynağımız olacak” dedi.

Dünyanın daha fazla hidrojen üretmek istediğini belirten Alagöz, “Biz şu anda bor kaplamalı yanma odalarıyla hidrojen yakma konusunda çok aralık aldık. 20 megavatlık hidrojenle kömür gazlarının karıştırılarak yakılacağı bir tesis kuruyoruz.Önümüzdeki yıl içerisinde birinci sonuçları almayı hesaplıyoruz. Tesis Ankara Çayırhan’da termik santral yerleşkemizin içerisine yapacağız” dedi.

SEÇİM ETKİLEDİ

Alagöz, seçim sebebiyle yabancı yatırımcının da bekleme periyodunda olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Seçimler her ülke için bir belirsizlik ortamıdır. Seçim sonrasında çok daha kararlı bir biçimde güçteki yatırımlara devam etmemiz gerekiyor. Bekleme lüksümüz yok.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir