Eski Alman bakandan skandal sözler: Üşüyorsanız kazak üstüne kazak giyin

Avrupa’nın kışın yaşayabileceği güç krizi hakkında konuşan Eski Alman İçişleri ve İktisat Bakanı, Hristiyan Demokrat (CDU) siyasetçi Wolfgang Schauble, “Üşüyorsanız kazak giyersiniz olur biter. Ve üstüne bir kazak daha giyersiniz. Bu sızlanıp duracak bir şey değil” sözlerini kullandı.

Ukrayna- Rusya Savaşı’nın akabinde Avrupalı devletlerin Rusya’ya karşı uyguladıkları yaptırımlara karşılık Kremlin yönetimi de Avrupa’ya giden gaz akışında kesintiye gitmişti. Bu durumun kışın bir güç krizine dönüşeceği düşünülürken Avrupalı siyasetçilerden açıklamalar gelmeye başladı.

”BU SIZLANACAK BİR DURUM DEĞİL”

Eski Alman İçişleri ve Ekonomi Bakanı, Hristiyan Demokrat (CDU) siyasetçi Wolfgang Schäuble Avrupa’daki güç krizi hakkında, “Üşüyorsanız kazak giyersiniz olur biter. Ve üstüne bir kazak daha giyersiniz. Bu sızlanacak bir durum değil” dedi.

”NE KADAR TASARRUF YAPARSAK O KADAR İYİ”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 17 Temmuz’da Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede güç krizi hakkında alınabilecek önlemlere değinmişti. Scholz, “Önümüzdeki aylarda hepimiz; sanayi, haneler, kasabalar ve topluluklar, ne kadar çok güç tasarrufu yaparsak o kadar iyi” sözlerini kullanmıştı.

ŞİRKETLER GÜÇ DURUMDA

Öte yandan Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkedeenerji kirizinin getirdiği maliyetler ile iflas eden şirket sayısını açıkladı. Buna nazaran, Eylül 2021’ye nazaran yüzde 34 artarak 762’ye yükseldi. Açıklamada, Kasım ayında bu oran %40’a çıkabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir