Erdoğan: Arsadaki sayıyı 1 milyona çıkartmak istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fulya Kalfa moderatörlüğünde Kanal D-CNN TÜRK ortak canlı yayınında gazeteciler Ahmet Hakan, Hande Fırat, Abdulkadir Selvi ve Zafer Şahin’in sorularını yanıtlıyor.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun daire muhtaçlığı mı var? Garanti istediğine nazaran bu türlü bir muhtaçlığı var. Buyursun. Biz 1 milyon 250 bin TOKİ olarak konut yaptık. Birinci kez bu alana girmiyoruz ki, kendimizi ispatlamışız. Esenler’de konut dağıtımı yaptık. Orada bir meskene gittim ve memnunluklarını gördüm. Kemal Beyefendi bak dürüst ol. Siyaset dürüstlüktür. Bu türlü enine uzunluğuna aklına ne geliyorsa atmak değil. Biz attığımız adımla yine bir tarih yazıyoruz. Gençlerimizin başvurusu 1 milyon 715 bin. 5 milyona dayanan müraacat var. Projelerimizde birinci kazmayı 25 Ekim’de vuruyoruz. Kederimiz, Türkiye’nin 4 bir yanında nerelerde konut imaline başlayacaksak, hepsine birebir anda temelleri atıp, bu işi başlatalım istiyoruz. En kısa vakitte kura tarihlerini açıklayarak bu adımları da açıklayacağız. Kuraya tabi tutmak suretiyle istiyoruz ki, vatandaşlarımıza bu sayıyı artırarak imkan tanıyalım.

Arsadaki sayıyı 1 milyona çıkartmak istiyoruz. Sayı 5’i yakalayınca, bize yeni bir adım atmak için Bakanımla konuştum. Biz altyapıyı yapacağız, o da konutunu yapacak. Etraf Şehircilik Bakanlığımız takımıyla buralarda araştırmaları yapıp planlamayı yapacaklar. Ondan sonra hangi vilayette ne kadar arsa, biz taktim edeceğiz. Bu adımı kura çekiminden önceye yetiştireceğiz. Dün akşam Murat Bey’e talimatı verdim. Arsa alacak olanlar, çabucak buraya yönelsinler. Onların emlakını da bu kuraya tabi tutalım. 1 milyon arsa, fazla olabilir ancak az olmayacak. 250 bin konutla ilgili geçen bir programda açıklamıştım. Demiştim ki; Biz seçim sonrası 2. bir etaba başlayabiliriz. Artık kurallar bizi o denli uğraştırıyor ki, bu yerlerin altyapısını yapalım, vatandaşlarımız da meskenlerini yapsın. Ağzı olan konuşuyor. Bizim mali olarak bir kahrımız yok. Bunları yaparız. Konutta 2 yıl verdik. 2 yıl içerisinde de bu sayıları yakalayacağız.

“DAR GELİRLİ VATANDAŞLARIMIZA TAKVİYELERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Öğrencilerden, çiftçilere kadar milletimizin tüm kısımlarının yanında olduk. Bilhassa dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik kapsayıcı dayanaklarımızı sürdürüyoruz. Yüksek Öğretim yurtlarında kalan öğrencilere verilen yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkardık. Şu anda yurtlarımızın kapasitesi 850 bin. Beslenme yardımını aylık 750 liradan, 1800 liraya çıkardık. Kredi ödemelerinde 26 milyar liranın üzerindeki yükü gençlerimizin üzerinden kaldırdık. Bir çok ziraî eserin alım fiyatlarında bir evvelki yıla nazaran artış yaptık. Böylelikle üreticilerimizin yanında olduğunu gösterdik. Çiftçilerimiz elektrik faturasını hasat sonrası ödeyecek.

“BU YÜZYIL ‘TÜRKİYE YÜZYILI’ OLACAK”

Ben çok açık net söyleyeyim. Bu yüzyıl, ‘Türkiye yüzyılı’ olacak. Dünyada kaideler ne getiriyor ne götürüyor, ABD’de Avrupa’da durum ne görüyorsunuz. Ancak Türkiye bu düşünceleri yaşamadı, yaşamıyor. İç ve dış talebin katkısıyla %7,5 istikrarlı ve güçlü bir büyüme yaşadık. 2022 yılı global büyüme kestirimleri dünyada aşağı taraflı güncelleniyor, Buna karşın, Türkiye iktisat modelimiz büyümenin devamını ispatlayacak. Bunu göreceğiz. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın.

ENFLASYONLA MÜCADELE

Şubatı bile değil, ocaktan itibaren bunun emarelerini rahat göreceğiz. Bir kere ben enflasyondan evvel faize bakıyorum. Faiz noktasında yüzde 12’ye indirdik. Buradan tüm yatırımcılara çağrımı yeniden yapıyorum. Şayet yatırımcıysan kamu bankaları başta olmak üzere, şu an faiz yüzde 12’ye indi. Bundan sonra üst çıkma yok, daha da aşağı inecek. Bu enflasyonu da indirecek. Bir yatırımcı neyi arar? Yapacağı yatırımda düşük faiz arar. Düşük faizle yatırımını yap, ülkenin büyümesine katkı sağla.

ASGARİ FİYATTA ARTIŞ NE KADAR OLACAK?

Şimdi yapmış olduğumuz minimum fiyat tespit sayılarında son tespiti aralıkta yapacağız. Arkadaşlarımız çalışıyorlar, değerlendirmeleri yapıp yıl sonu prestijiyle adımları atacağız. 2023’e girerken çok daha güçlü bir formda gireceğiz. Bir sefer tereddüt etmeden taban fiyatı yükseltirken, yapılan artışın maliyeti patronun üzerine bırakmadık, onu da biz üzerimize aldık. 2023 yılında uygulanacak taban fiyat için önümüzdeki ay asıl tespiti yapacağız. Sayı konusunda hiç tasa edilmesin.

EYT FORMÜLLERİ

Vedat Bey’in alanına girmeyeyim. Çalışmanın sonuna geldiklerini biliyorum. Bize sunduklarında da değerlendirmeyi yapacağız.

“SİNOP’TA YENİ BİR NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN ADIMINI ATACAĞIZ”

Bu mevzuda bir düşünce yaşamayacağız. Tasarruf daveti yapmadım, yapmayacağım. Zati israftan kaçalım. Bizim zati yoksul fukaraya gerek elektrikte, gerek doğalgazda, dayanak veriyoruz. Karadeniz gazı bu kış devreye girerse, bizim işimiz daha kolay olacak. Bizim Rusya’yla ile bir problemimiz yok. Doğalgazımız Rusya’dan geliyor. Bu ortada Akkuyu devam ediyor. Orada da biz Ruslarla bir arada çalışıyoruz 1. tribün 2023 içinde İnşallah yetişecek. Başka tribünlerde 2028’e kadar bitecek. Biz Sinop’ta da yeni bir nükleer güç santrali adımını atacağız. Bu hususta da Putin’le görüşmelerim oldu. Doğalgazda olsun, nükleerde olsun, dayanışmamız sürecek. Sinop nükleer için Bakanlar ortasında görüşmeler sürüyor. Bugün dünyada sayılı ülkelerde var. 4 tane bizim sondaj gemimiz var. 2 tane sismik araştırma gemimiz var. Bu gemiler bir taraftan sismik araştırma yapacak, bir taraftan sondaj çalışması yapacak. 10 bin metreye kadar sondaj yapabilme kabiliyetine sahip. İnşallah buralardan doğalgaz, petrol çıkartırız. Yüklü olarak bütün yatırımlar doğalgazda. Zira artık her meskende doğalgaz talebi oldu. Güç konusunda sabırlı olalım. Şu anda Karadeniz’deki çalışmaların akabinde gemilerimiz Akdeniz’de de çalışmalarına devam edecekler.

“SEÇİM MOTTOMUZ: TÜRKİYE’NİN YÜZYILI OLACAK”

ABD’nin faiz artırımı dediğiniz nedir? Ne kadar bir oran? Önemli bir oran yok. Şu anda diyelim ki ABD’de faiz artırımı %6 olabilir. Avrupa’ya geliyorsunuz, orada da %4-5. Biz son para piyasası konseyi %12’ye indirdi. Temennim odur ki bir sonraki toplantıda tekrar indirerek, yıl sonunda temennim tek hanelere indirmeliyiz. Biz 6 sıfırı attığımız vakit Türk Lirası paha kazandı mı? Bize diyorlardı ki, hatta bir köşe muharriri, “Ben Taksim meydanına çıkar, anırırım” Biz 6 sıfır atmak suretiyle paramız bir anda paha kazandı. Bize bir şey kaybettirmedi. Biz şu anda da paramıza kıymet kazandırmamızın uğraşı içinde olacağız, faizi düşürerek. Benim yatırımcım, “Ben düşük faizle yatırım yaparım. Bu beni yaralamaz diyecek.” Kazanacağıyla bu kez o faizi ödemesi mümkün hale gelecek. aiz yüksek olunca soyguncular kazanıyor. Hepsi “Bu yıl şu kadar para kazandık” diye övünür. Neyse faizle. Sen yatırım yap da kazan. Ben kamu bankalarına onu söylüyorum, “Biz sizden ne kadar yatırımcıyı destek ettiniz, onların yapmış olduğu yatırımlarla ülke nereden nereye gidiyor, onu bekliyorum.” Türkiye İktisat Modelini bilhassa Türkiye’nin yüzyılı dediğimiz. Seçim mottomuz da, “Türkiye’nin yüzyılı” olacak. Kimi mahfiller bilhassa MB’nin üzerinde spekülasyonlar getirmeye uğraş ediyorlar. Zira Merkez Bankası yıprandığı vakit Türkiye’nin finans bölümü kaybedecek. MB’nin döviz rezervi onların beklediği yerde hamd olsun, güzel bir durumdayız. Biz bu rezervi daha da güçlendirerek MB de yeri geldiğinde kamu banlarını dizayn edecek. MB’nin gücünü kaybetmesini bekleyenler, kusura bakmasın avucunu yalamaya devam edecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir