Dünya Bankası: Aşırı yoksulluğun 2030’a kadar sona ermesi olası değil

Dünya Bankası, 2030 yılına kadar çok yoksulluğu sona erdirme maksadına ulaşılmasının muhtemel görünmediğini bildirdi.

Banka, Yoksulluk ve Paylaşılan Refah Raporu’nun 2022 sayısını yayımladı.

Aşırı yoksulluğu azaltma yolunda kaydedilen global ilerlemenin durma noktasına geldiğine dikkat çekilen raporda, gelecek 10 yılda tarihe meydan okuyan ekonomik büyüme oranlarının olmaması halinde dünyanın 2030 yılına kadar çok yoksulluğu sona erdirme amacına ulaşmasının pek mümkün görünmediği aktarıldı.

Raporda, Kovid-19 salgının 1990’dan bu yana global yoksulluğu azaltma uğraşlarına en büyük darbeyi vurduğu belirtilerek, Ukrayna’daki savaşın da işleri daha da kötüleştirme tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

SALGIN 70 MİLYON İNSANI ÇOK YOKSULLUĞA İTTİ

Kovid-19 salgınının 2020’de yaklaşık 70 milyon insanı çok yoksulluğa ittiğinin varsayım edildiği aktarılan raporda, bunun global yoksulluğun izlenmesine başlandığı 1990’dan bu yana en büyük yıllık artış olduğu bildirildi.

Raporda, çok yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının 2020’de yüzde 11 artışla 719 milyona yükseldiğinin varsayım edildiği belirtildi.

2020’nin tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendirildiği raporda, en fakir insanların salgının en yüksek maliyetlerini üstlendiği söz edildi.

Raporda, gelir kayıplarının en fakir yüzde 40 için ortalama yüzde 4 düzeyinde olduğu, bunun en varlıklı yüzde 20’nin kayıplarının iki katını bulduğu kaydedildi.

AŞIRI FAKİR İNSANLARIN YÜZDE 60’I SAHRA ALTI AFRİKA’DA

Dünya Bankası’nın raporunda, mevcut eğilimler göz önüne alındığında, 2030’a kadar birden fazla Afrika’da olmak üzere yaklaşık 600 milyon kişinin hala günlük 2,15 dolardan az parayla yaşıyor olacağı aktarıldı.

Güçlü maliye siyaseti tedbirlerinin Kovid-19 salgınının yoksulluk üzerindeki tesirini azaltmada dikkate bedel bir fark yarattığı vurgulanan raporda, mali bir müdahale olmaması halinde gelişmekte olan ekonomilerdeki ortalama yoksulluk oranının 2,4 puan daha fazla olabileceği bildirildi.

Raporda, çok fakir insanların yüzde 60’nın Sahra Altı Afrika’da olduğu ve bölgenin yoksulluk oranının yüzde 35’i bulduğu kaydedildi.

“HEDEFE ULAŞILAMAYACAĞI ANLAŞILDI”

Dünya Bankası Lideri David Malpass da rapora ait yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının ve sonrasında Ukrayna’daki savaşın getirdiği ekonomik çalkantıların devam eden ilerlemeyi aksine çevirdiğini belirtti.

Malpass, “2030 yılına kadar çok yoksulluğu sona erdirmeye yönelik global amaca ulaşılamayacağı anlaşıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

David Malpass, global sermayenin dağılımını düzgünleştirmek, para ünitesi istikrarını desteklemek, enflasyonu düşürmek ve medyan gelirdeki artışı yine başlatmak için makroekonomik siyasetlerde düzenlemelere muhtaçlık olduğunu aktardı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir