Dijital ikizinin haklarını sattı mı? Bruce Willis’in temsilcisinden açıklama

Hollywood yıldızı Bruce Willis’ten berbat haber, Mart ayında gelmişti. Ünlü oyuncuya beyefendisinin kimi bölgelerinde meydana gelen fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan konuşma, konuşulanı manaya ve okuma-yazma üzere maharetleri etkileyen “afazi” (söz yitimi) hastalığı teşhisi konulmuştu.

“KARİYERİNE ORTA VERİYOR”

ABD’li aktörün, bilişsel yeteneklerini etkileyen hastalık teşhisi sonrası oyunculuk mesleğinden uzaklaşacağı açıklanmıştı. Willis’in kızı Rumer Willis toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, şu sözleri kullanmıştı:

Bruce’un harika destekçileri ile, ailesi olarak, sevgili Bruce’un kimi sıhhat meseleleri yaşadığını ve yakın vakitte bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi teşhisi konulduğunu paylaşmak istedik. Bunun bir sonucu olarak Bruce, kendisi için çok şey tabir eden mesleğine orta veriyor. Ailemiz için hakikaten şiddetli olan bir vakitte devam eden sevginiz, şefkatiniz ve dayanağınız için çok minnettarız. Güçlü bir aile olarak bu süreçten geçiyoruz ve bundan hayranlarına da bahsetmek istedik zira onun sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz.

‘DİJİTAL İKİZİ’ OLUŞTURULDU

Ancak Willis’in hala sinema ve dizilerde rol almasının bir yolu daha olduğu daha olduğu söylenmişti. Yapay zeka takviyeli içerik optimizasyonu platformundaki mühendisler, ‘Deepfake’ teknolojisini kullanıp, yüzünün imajlarını ağlarına yerleştirerek; afazi teşhisi almasından bir yıl evvel 67 yaşındaki aktörün ultra gerçekçi bir ‘dijital ikizini’ oluşturmuştu. Geçen yılın Ağustos ayında ise Willis’in ikizi, bir Rus telekom firmasının reklam sinemasında yer almıştı.

‘GÖRÜNTÜ HAKLARINI SATTI’ İDDİASI

The Telegraph’ın haberine nazaran; İki defa Emmy kazanan Bruce Willis’in, geçtiğimiz günlerde ise Ukrayna doğumlu CEO Maria Chmir tarafından kurulan Deepcake şirketine imaj haklarını sattığı ve bunu yapan birinci oyuncu olduğu argüman edilmişti. Böylelikle kendisi afazi hastalığı yüzünden oyunculuğu bırakmış olsa da, dijital ikizi bölümde devam edebilecekti.

TEMSİLCİSİ YALANLADI

Ancak Willis’in, dijital ikizini rastgele bir Deepfake şirketine satmadığı ortaya çıktı. DailyMail’de yer alan habere nazaran; aktörün temsilcisi The Hollywood Reporter’a konuşarak; ‘Bruce’un Deepcake şirketi ile hiçbir iştiraki yahut muahedesi olmadığını’ söyledi.

Deepcake’in bir sözcüsü de da medya kuruluşuna konuştu ve Willis’in kendi dijital ikziinin haklarının tek sahibi olduğu için, bunun birinci etapta satılamayacağını doğruladı. Ayrıyeten şirketin aktörle olan işbirliğinin, temsilcileri aracılığıyla kurulduğu da bildirildi.

Temsilci, 2021 yılındaki Rus firmasının reklam kampanyası için Hollywood yıldızının dijital ikizinin oluşturulduğunu doğrulamış olsa da, bu ikizin gelecekteki rastgele bir kullanımının Willis tarafından onaylanması gerekiyor.

AFAZİ NEDİR?

Afazi ya da kelam yitimi, beynin kimi bölgelerinde (dil ve konuşmadan) meydana gelen fonksiyon bozukluğu sonucu ortaya çıkan konuşma, konuşulanı manaya, tekrarlama, okuma-yazma üzere maharetlerin gerçekleştirilememesi sorunu olarak açıklanabilir.

 TEDAVİ SÜRECİ

Afazi hastalığının tedavisinde birçok etken tesirlidir. Tedavi süreci, hastanın beyninde oluşan hasar yahut deformasyonun yaygınlığına ve büyüklüğüne, travma sonrası geçen vakte, hastanın yaşına, travma öncesi sıhhat durumuna, cinsiyetine, ruhsal durumuna, toplumsal etrafına bağlıdır.

Afazi tedavisi çoklukla bir konuşma terapisti tarafından yürütülür. Genelde afazili her bireye konuşma terapisi uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir