Çin Devlet Başkanı Şi’den Güney Çin Denizi’nde ‘barış’ çağrısı

Çin Devlet Lideri Şi, Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde Brunei Sultanı Hasan El Bulkiye ile görüştü.

Çin’in Brunei ve öbür ASEAN üyeleri ile denizcilik alanında iş birliği ve Güney Çin Denizi’nde Seyrüsefer Kuralları’nın belirlenmesi için istişarelere hazır olduğunu tabir eden Şi, bölgede barışı, dostluğu ve işbirliğini hakim kılmak için ortak efor gösterilmesi davetini yaptı.

Çin, 1947’de yayımladığı “Dokuz Çizgi Hattı” ismi verilen haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’inde egemenlik argümanında bulunuyor. Deniz altı kaynakları açısından güçlü bölgedeki hak argümanları başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya üzere kıyı komşusu ülkelerle egemenlik ihtilafına yol açıyor.

Pekin’in ihtilaflı bölgede inşa ettiği yapay adaları askeri üsler kurarak silahlandırması da ABD ve bölge ülkeleriyle gerginliğe yol açıyor.

Uluslararası kamuoyunda “Paracel” ve “Spratly” olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından “Hoang Sa” ve “Truong Sa”, Çin tarafından ise “Şişa” ve “Nanşa” olarak isimlendiriliyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in müracaatıyla verdiği kararda, Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek taraflı egemenlik taleplerinin yasal olmadığına karar vermişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir