Canon’dan PTZ kameralar için yeni uygulama


Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, PTZ kameralarının işlevlerini iki yeni uygulamayla genişletiyor. Kullanıcıların video prodüksiyonu için yeni işlevler eklemesine olanak tanıyan Otomatik Takip Uygulaması RA-AT001 ve Otomatik Döngü Uygulaması RA-AL001 pazardaki video prodüksiyonları için harici cihaza ihtiyaç olmadan güçlü bir bağımsız çözüm oluşturma talebine yanıt veriyor.

Canon’un geliştirdiği yeni uygulamalar 4K kamera teknoloji ile birleştirildiğinde yüksek eğitim, kurumsal iş ortamları, canlı etkinlikler, yayıncılık ve ibadethaneler gibi alanlarda çok farklı senaryo için ideal çözüm sunuyor. Öncü iç mekân 4K uzaktan PTZ kamerası olan CR-N700 kamera desteğiyle birlikte kullanıma sunduğu yeni uygulamalar ile Canon, uygulama yelpazesini ve uyumlu uzaktan kamera modelleri serisini genişleteceğini de açıkladı. 

Otomatik Takip

Canon’un PTZ kameralarındaki geliştirilmiş sürücü mekanizmasıyla desteklenen bu yeni Otomatik Takip uygulaması, çekimdeki kişileri otomatik olarak hassas bir şekilde izliyor ve kameraman müdahalesi olmadan öznelerin her zaman kadrajda ve çekim kapsamında kalmalarını sağlıyor. Bu sayede bir kameraman olmadan da hem tek hem de çok kameralı çekimler yapılabiliyor. 

Tüm vücut, gövde, omuzdan yukarısı ve diğer görüş açılarıyla birlikte, yavaştan tempoluya değişen yürüyüş hızlarını takip edebilen görsel analiz sistemiyle de dikkat çekiyor. Kameranın hassasiyeti ve kusursuz sürücüsü, doğrudan kameradan yüksek kaliteli çekim için kaydırma/eğme (pan/tilt) mekanizmasıyla uyum içinde çalışıyor.

Kompozisyon, Takip Hassasiyeti ve Öncelikli Görüntüleme Alanı gibi birçok farklı ayarlama işleviyle CR-N700, canlı prodüksiyon veya kurumsal etkinlikler gibi çok sayıda farklı kullanımı özelleştirilebiliyor. Kameramanlar, kompozisyon özelliğini kullanarak iyi bir kadraj için en uygun konumu ayarlayabilirken, Takip Hassasiyeti işlevi ile on seviyeye kadar ayarlama yapabiliyor. 

Otomatik Döngü Uygulaması

Canon tüm bunların yanı sıra bir kameramanın çekimi manuel olarak değiştirmesine gerek kalmadan kameranın önceden programlanmış, otomatik kaydırma/eğme/zum (pan/tilt/zoom) hareketini takip etmesini sağlayan Otomatik Döngü uygulamasını da hayata geçiriyor. Uygulama; canlı müzik etkinliklerinde çekimin davulcudan soliste, seyirciye ve sonra tekrar davulcuya yöneltilmesi gibi basit ama tekrarlanan kamera hareketlerinin kolaylıkla yapılmasını sağlıyor. Bu sayede yönetmen ve kameramanların iş yükünü hafifletiyor.

Döngü ve ileri-geri hareket düzeni seçeneğiyle her çekim ortamına uygun hareketleri seçmek için daha fazla esneklik sunuyor. Uygulama, çoklu kamera düzeneklerinde çekimin doğal görünmesini sağlamak adına manuel kamera hareketlerini taklit ederek başlatma-durdurma hızlanma/yavaşlama ayarlarının kolayca yapılmasını sağlıyor. Kameramanlar ekrandan pozisyon ve rota ayarlarını uygulayabildiği ve hatta bir ön izleme görebildiği gibi, hareket hızını ve her konumdaki duraklama süresini kontrol edebiliyor.

Uygulamalar, Nisan 2023 itibarıyla indirilebilecek ve CR-N700 ile kullanılabilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir