Borçlar AVM’lerin özkaynaklarını bitiriyor

Dövizle alınan kiraların TL’ye dönmesi, ortak alan masraflarında yapılan düzenlemeler üzere regülasyonlarla pahasının kıymetli bir kısmını yitiren AVM’ler sermaye eritti. Toplam 13 milyar dolarlık banka borçlarının yüzde 74’ünün vadesinin 2022-2024 periyodunda geleceğine dikkat çekilen AVM’lerin, borçlar nedeniyle özkaynaklarının yüzde 25’ini bitirdiği belirtildi. Yasal düzenlemeler nedeniyle yabancı yatırımcı açısından kan kaybeden bölüm, “Artık regülasyonlar bitsin” bildirisini da verdi.  Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Alışveriş İktisadı Doruğu’nda konuşan Ernst and Young Türkiye Yönetici Ortağı Cengiz Göğebakan, dalın kur ve faiz tesiri ile finansman masraflarının toplam gelirlerinin 3.4 katına ulaştığını kaydetti. Borçların yüzde 74’ünün 2024’e kadar vadesinin geleceğini ve burada bir vade sıkışması olduğunu kaydeden Göğebakan, “AVM’ler, ekonomik ömrü çok uzun yapılar. Kredi vadelerini 5-6 yıla sıkıştırıp nakit akışlarına uyumsuz bir yapı oluşturmanın gereği yoktur. Yüzde 25 özkaynak yendi bitirildi. Neyse ki güçlü sermayedarları var da içeri sermaye enjekte ederek temerrüde uğramadan bugüne getirdiler” dedi.

YABANCI KAÇIYOR

Türkiye genelinde 2022’de 446 AVM’ye ulaşıldığını lakin yatırımların bedelinin düştüğünü aktaran Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) İdare Heyeti Lider Yardımcısı Cem Eriç, “AVM’lerin bedellerinin bu kadar ucuzlaması içimizi acıtıyor. Bugün sıfırdan bir AVM yapmaya kalksak bu pahaların katbekat üstünü harcamak gerekiyor. Bu regülasyonlar sonucunda yabacı yatırımcının hissesi yüzde 30’lardan yüzde 20’lere düştü” dedi.

Yerli ve yabancının gözü regülasyonda

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Lideri Hüseyin Altaş, kesimin 150 milyar dolarlık yatırıma imza attığını ve ulusal gelirin yüzde 4’ünün AVM’ler tarafından yaratıldığını kaydetti. 2018 yılı sonrasında hızlanan regülasyonların bölümü çok zorladığını anlatan Altaş, “Regülasyonlar artık bitmeli. Yabancı ve yerli yatırımcıların en çok beklediği şey regülasyonların stabilize olmasıdır” sözlerini kullandı. Altaş, bugün ciro kira oranının yüzde 8-8.5’e düştüğünü ve dünya ortalamasının hayli altında kaldığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir