BM’den Taliban’a: Kadınların çalışması yasaklanamaz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Taliban’ın Afganistan’da vazife yapan bayan BM çalışanına çalışma yasağı getireceğine ait duyumlar alındığını, bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına nazaran, durumun çok rahatsız edici olduğunu ve mevzuya ait yetkililerle görüşmelerin bugün gerçekleşeceğini aktaran Stephane Dujarric, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu türlü bir yasağın kabul edilemez ve açıkçası anlaşılamaz olduğunu söyledi” tabirleriyle Guterres’in reaksiyonunu aktardı.

‘KADIN İŞÇİ HAYATİ KIYMETE SAHİP’

Dujarric, kelam konusu durumun son periyotlarda yardım örgütlerinin çalışmalarını baltalayan genel bir eğilimin devamı olduğuna dikkat çekerek, “BM’nin hayat kurtarıcı yardımlarını sürdürmesi için bayan işçi hayati değere sahip. Kelam konusu yasaklar yalnızca bayanların temel haklarını değil birebir vakitte ayrımcılık yapmama unsurunu de ihlal ediyor” dedi.

BM Afganistan Yardım Misyonu da toplumsal medya hesabından paylaştığı bildiride, Afganistan’ın Nangarhar vilayetinde BM’ye bağlı Afgan bayan işçinin işe gitmesinin engellendiğini bildirerek, “Yetkililere BM’nin bayan işçisi olmadan çalışamayacağını ve hayat kurtarıcı yardım sağlayamayacağını hatırlatmak isteriz” sözlerine yer verdi.

Ne olmuştu?

20 yılın akabinde Ağustos 2021’de Afganistan’da idaresi tekrardan ele geçiren Taliban, kız çocukların eğitimlerine orta verme kararının akabinde 24 Aralık 2022’de de Sivil Toplum Kuruluşları’ndaki (STK) bayan işçi çalıştırmasını ikinci bir duyuruya kadar askıya almıştı. Bayan çalışanın işlerine son vermeyen STK’lerin lisanslarının iptal edileceği kaydedilmişti.

Bunun üzerine Save The Children, the Norwegian Refugee Council ve DEVA üzere ülkedeki kimi milletlerarası yardım kuruluşları çalışmalarını durdurmuştu. Taliban’ın kararına Avrupa Birliği, BM, ABD ve birçok ülkeden reaksiyon gelmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir