Bir kabile yok olmakla karşı karşıya kalabilir: Gerekçe elektrikli otomobiller

Daha evvel temas kurulmamış bir kabile olan Hongana Manyawa (Ormanın İnsanları), elektrikli araçların bataryası için gerekli olan nikeli üretmek üzere Endonezya’da hayata geçirilmesi planlanan bir proje sebebiyle yok olma tehdidi altında.

Kabilelerin haklarını savunan Survival International isimli hak örgütü, Halmahera adasında yaşayan kabile halkını kurtarmak için yayınladığı yardım davetinde, başta Elon Musk’ın Tesla’sı olmak üzere pek çok şirketin milyarlarca dolar akıttığı nikel madeni projesinin adadaki orman örtüsünü yok edeceğini kaydetti. Survival, “Eğer maden faaliyetleri planladığı biçimde devam ederse, kabile mensupları bu yıkımdan sağ çıkamaz” ikazında bulundu.

‘ORMAN YOKSA, KABİLE DE YOK’

Endonezya’daki son göçebe avcı-toplayıcı kabilelerden biri olan ve 300 ila 500 mensubunun olduğu kestirim edilen Hongana Manyawa’dan birtakım şahıslar dış dünya ile temas kurmuş olsa da kabileye mensup birçok kümeyle şimdi hiç temas kurulmadı. Bu sebeple ‘henüz temas kurulmamış’ bir kabile olarak nitelendirilen Hongana Manyawa’nın yaşadığı bölge, dünyanın en büyük ve şimdi işlenmemiş nikel rezervlerinden kimilerini da barındırıyor.

Bu durum, maden şirketlerinin elektrikli araçların bataryası için gerekli olan nikeli çıkarmak üzere bu bölgeye yönelmesine yol açarken, elektrikli araçlara yönelik talebin, adadaki madencilik faaliyetlerinin hızlanmasına neden olacağı, bu durumun ise gelecek yıllarda Hongana Manyawa kabilesinin varlığını tehdit edeceği iddia ediliyor. Survival da bahisle ilgili bir raporunda “Orman yoksa Hongana Manyawa da yok” tabirlerini kullandı.

‘ORMANI ALMALARINA MÜSAADE VERMİYORUM’

Kabilenin birkaç mensubuyla bağlantı kuran Survival grubu, bir bayanın, “Ormanı almalarına müsaade vermiyorum. Onlara ormanımızı vermek istemediğimizi söyle” dediğini aktardı.

Survival Yöneticisi Caroline Pearce de hususa ait açıklamasında, “Elektrikli araba şirketlerinin müşterilere ‘etik tüketim’ vaadi satarken, temas kurulmamış bir kabileyi yok etmesi dehşet verici” diyerek “Hongana Manyawa’nın yağmur ormanlarını yerle bir etmenin ‘iklim dostu’ bir tarafı ve kendi kendine yeten yerli halkın vefatına neden olmanın ‘sürdürülebilir’ bir yanı yok” değerlendirmesini yaptı.

2019 YILINDAN BERİ ADADA MADENCİLİK YAPILIYOR

Fransız madencilik devi Eramet’e ilişkin Weda Bay Nickel firması 2019 yılında adada madencilik yapmaya başladı. Survival, Alman kimya devi BASF’nin Eramet’le iştirak kurmayı planladığını aktardı. Buna nazaran şirket, Hongana Manyawa’nın bölgesini ihlal etme ihtimali olan bir rafineri inşa etmeyi planlıyor.

İklim krizi nedeniyle fosil yakıtları azaltma gereksinimi son yıllarda elektrikli arabalara yönelik talebi artırırken bu arabaların de kendi çevresel problemlerini yarattığı söz ediliyor. Esas meselelerden biri, bataryaların üretiminde kullanılan nikel, kobalt ve lityum üzere metallerle ilgili. Buna nazaran, kelam konusu mineraller dünya yüzeyinin altında biriktiğinden, onları çıkarmak için etrafa ziyan veren madencilik faaliyetleri yapılıyor. Bunlar ise ekosistemin tahrip olmasına ve yerlilerin topraklarının gasp edilmesine sebep oluyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir