Biparjoy Kasırgası’nda 150 bin kişi tahliye edildi

Hindistan ve Pakistan’ı vurması beklenen Binparjoy Kasırgası öncesinde önlemler arttırılıyor. Kelam konusu kasırganın en çok Hindistan’ın Gujarat eyaletini ve Pakistan’ın Sindh eyaletini vurması beklenirken iki ülkede 150 binden fazla kişi tahliye edildi.
Pakistanlı yetkililer ülkenin güneydoğusundaki kıyı kesitlerinde yaşayan 100 bin kişinin tahliye edildiğini ve 75 yardım kampının bölgedeki okullarda kurulduğunu söyledi.

Pakistan İklim Değişikliği Bakanı Sherry Rehman ise Karaçi’de 20 milyondan fazla kişinin yaşadığını açıklayarak oluşabilecek rastgele bir tehdit karşısında bütün tedbirlerin alındığını söz etti. Meteoroloji uzmanları ise kasırganın rüzgar suratının saatte 135 -150 kilometre suratına ulaşabileceğini belirterek kıyı boyunca uzanan alanlarda yüksek gelgitlerin yaşanabileceğini tabir etti.

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde ise kıyı kısımlarında yaşayan 67 bin kişinin tahliye edildiği açıklandı. Bölgede tren seferlerinin askıya alındığı, 6 ulusal kurtarma takımlarının kritik noktalarda yer aldığı ve balıkçılık faaliyetlerinin iptal edildiği duyuruldu.

HİNDİSTAN’DA 7 ÖLÜ

Öte yandan, Hindistan’da geçtiğimiz günlerde tesirli olan şiddetli fırtına nedeniyle en az 7 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerden 2 çocuğun bir duvarın çökmesi sonucu öldüğü, 1 bayanın ise motosikletle seyahat yaparken ağacın üzerine düşmesi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir