Barış Akarsu’nun babası: İsmail Ege Şaşmaz artık benim oğlum oldu

2007 yılında Bodrum’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Barış Akarsu’nun hayatı biyografi cinsindeki ‘Barış Akarsu Merhaba’ ismiyle beyazperdeye yansıyacak. Akarsu’nun babası Selahattin Akarsu ‘Barış Akarsu Merhaba’ sineması için neler hissettiklerini söyledi.

Genç yaşta hayata veda eden Anadolu rock müzik sanatkarı Barış Akarsu’nun ömrünü anlatan ‘Barış Akarsu Merhaba’ sineması 18 Kasım’da izleyicinin beğenisine sunulacak.

Film için İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısına, direktör, oyuncular ve müzisyenlerin yanı sıra Barış Akarsu’nun babası Selahattin Akarsu ile kız kardeşi Nesrin Akarsu da katıldı.

Filmin senaristi ve direktörü Mert Dikmen, yazım basamağından çekimlere, kendilerine dayanak veren Selahattin ve Nesrin Akarsu’ya teşekkür etti.

Dikmen, “Barış’ın muvaffakiyete giden yolda yaşadıklarını anlattığımız bir sinema. Hayallerinin peşinden Amasra’daki konutundan yola çıkıp Ereğli’ye giden ve orada müzisyen olmak için verdiği uğraşlar sırasında bir yandan aşkla tanışan, bir yandan müzik için çabalayan, uğraşan ve hepimizin bildiği o acı kazaya kadar Barış’ın yaşadıklarını anlatan bir film” dedi.

Mert Dikmen, tıpkı vakitte aşk sineması olduğunu da söyleyerek, şunları söyledi:

“Aşk, müzik, barış dolu, hepimizin içine umut aşılamasını hedeflediğimiz, sinema salonlarından tüm izleyenlerimizin umutla çıkmasını ümit ettiğimiz bir sinema oldu. Biz Barış’ı tanıyorduk müziklerini takip etmiştik. Amasra’ya gittiğimizde Amasra’da esen rüzgarda bile Barış Akarsu vardı. Halkın gözlerindeki gülümseme, Barış’ın ismini duyduğundaki tebessümleri bize yetiyordu. Barış Akarsu’yu tekrar yaşatmak, tanımayanlara da Barış’ı tanıtmak, Barış’ı olduğu üzere yansıtan, anlatan bir sinemaya imza atmak istedik.”

“BARIŞ’IN ANISINA LAYIK OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK”

Barış Akarsu’yu canlandıran İsmail Ege Şaşmaz, senaryoyu okuduğunda çok heyecanlandığını belirterek, “Çok hoş bir öyküydü. Mert’in eline, yüreğine sıhhat. İki aylık bir çalışma sürecimiz oldu. Barış Akarsu’nun kız kardeşi Nesrin Abla ve babası Selahattin Amca ile çok hoş günlerimiz geçti. Çok duygusal anlar yaşadık. Barış’ın anısına layık olmak için çok çalıştık ve onu en hoş biçimde yansıtmaya çalıştık” tabirlerini kullandı.

Akarsu’nun aşık olduğu Zeynep karakterini canlandıran Almila Ada ise takıma dahil olduğu için memnuniyetini lisana getirerek, “Biz her gün çok memnun bir biçimde çalıştık. Amasralıların, ailesinin, dostlarının tanıdığı Barış’ı anlattık sinemada. Biz sinemamızın öyküsünü çok sevdik. Umarım bizim kadar sizler de seversiniz. İnşallah izleyen herkes de sinemamızdan çok keyifli olarak çıkar” diye konuştu.

“BARIŞ AKARSU’YU EGE’DEN DAHA ÂLÂ FAKAT AĞABEYİM OYNARDI”

Nesrin Akarsu, İsmail Ege Şaşmaz’la tanışmaya ağabeyini görmeye sarfiyat üzere gittiğini aktararak, “Ege’de ağabeyimi gördüm. Kimse kimseye tam olarak benzeyemez lakin Barış Akarsu’yu Ege’den daha düzgün fakat ağabeyim oynardı diyebilirim. Karşılaştığımızda çok ağladık. Duygulandık. Çok hoş bir buluşma oldu” değerlendirmesinde bulundu.

İsmail Ege Şaşmaz, Barış Akarsu’ya ikizi kadar benzedi.

Akarsu’nun babası Selahattin Akarsu ise son 20 senede heyecan, coşku ve gururun yanında en büyük acıyı yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Evlat acısı kadar güç bir acı yoktur. Oğlumun sevenleri, Barışseverler, binlerce kişi yurt içinden ve dışından bizi hiç yalnız bırakmadılar. Her sene geldiler, yaz, kış kucaklaştık Barış’ı konuştuk, Barış’ı andık. Kimi vakit ağladık, kimi vakit onu sevgiyle, hasretle andık. Bir baba olarak, oğlumun sinemasının çok hoş olacağına inanıyorum. Herkes, oğlumu daha hoş bir biçimde tanıyacak. Ege oğlum artık benim manevi oğlum, canım oldu.”

‘MERHABA’ MÜZİĞİNDEN ELDE EDİLEN GELİR LÖSEV’E BAĞIŞLANACAK

Toplantıya, oyuncular Ebru Nil Aydın, Şafak Pekdemir, Aslıhan Kapanşahin, sinemanın müziklerini ve yarım kalan müziğin aranje ve düzenlemesini yapan Mehmet Can Erdoğan, Eser Taşkıran ve Can Çelebi katıldı.

Barış Akarsu’nun yarım kalan ve tamamlanarak İsmail Ege Şaşmaz tarafından seslendirilen ‘Merhaba’ müziğinden elde edilen gelir de Akarsu’nun da yaşarken dayanak verdiği LÖSEV’e bağışlanacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir